В Україні хочуть повернути держрегулювання цін на соцпродукти.
 
Депутати заговорили про повернення регулювання цін на соціально важливі продукти харчування, яке було скасовано Кабміном 1 жовтня 2016 р, передає Корупція. Інфо

У поданому в Раду законопроекті зазначено, що скасування держконтролю у жовтні 2016 року призвело до різкого зростання цін на яйця, недороге м’ясо, ковбаси, молочні продукти, хліб. 

Думки експертів з приводу того, чи треба повертати контроль над цінами, розділилися.

Популярне: Стосується всіх: українців будуть масово штрафувати за проживання не за пропискою

На думку одного з авторів законопроекту Юрія Солода, експеримент Кабміну щодо скасування регулювання цін на соцпродукти на 3 місяці і продовження скасування з 1 січня 2017 р. на невизначений термін призвели до різкого підвищення цін. 

З початку року яйця подорожчали на 39,9%, або в середньому на 5,97 грн/дес., вершкове масло — на 21,7%, або на 23,91 грн/кг, молоко — на 18,4%, або на 2,38 грн/л. 

“Це набагато вище, ніж середній рівень інфляції в країні (в 2016 р. — 14%. — Авт.), — каже Солод. — Держрегулювання багато років захищало населення від зубожіння. 

Тепер цього немає, а уряд навіть не пропонує компенсацію, наприклад, у вигляді адресних продовольчих програм, що діють за кордоном”. Але торговці проти повернення регулювання.

“Це поверне бюрократію і нічого толком не дасть. У нас великий вибір товарів усіх категорій за низькими цінами. Наприклад, макарони по 7 грн/кг, молоко жирністю 2,5% по 11,5 грн/л, м’ясо-кісткові і супові набори 2 сорту, регулярно проходять акції, розпродажі”, — говорить топ-менеджер відомої торгової мережі Володимир Молчанов.

Серед фахівців продринку немає одностайності в питанні, чи треба знову робити підконтрольними ціни на соцпродукти.

Економіст Іван Нікітченко проти: “Є ринок, який сам регулює ціни. За цією логікою треба регулювати ціни і на інші соціально важливі речі, наприклад, на житло, адже не всі можуть його купити. Якщо є підозри про цінову змову трейдерів, цим повинен зайнятися Антимонопольний комітет, як у західних країнах. 

Але і раніше механізм надбавок працював недостатньо: щоб підняти вартість того або іншого продукту, торгові мережі писали обґрунтування в місцеві органи влади, і якийсь чиновник вирішував: дати добро на підвищення чи ні, тобто була присутня корупція.