Президент України Володимир Зеленський має вимагати зустрічі із президентом РФ Володимиром Путіним. Україна має ініціювати зміни в нормандському форматі.

Таку думку в ефірі телеканалу OBOZREVATEL висловив депутат Верховної Ради України кількох скликань Андрій Шкіль. “Президент України має обов’язково вимагати цієї зустрічі. Це демонстрація готовності домовитись, а не лише воювати”, – наголосив він.

Водночас політик зауважив, що “відмова Путіна в будь-яких формах – через жарти, приколи чи категоричні заяви – це демонстрація небажання вирішити питання через діалог”.

Відповідаючи на питання, як зміниться нормандський формат після зміни влади в Німеччині та Франції, Шкіль зауважив, що не передбачає суттєвих змін, але такі суттєві зміни має пропонувати сама Україна.

“Чи зміниться нормандський формат, багато в чому залежатиме від того, хто переможе на виборах в Німеччині. У Франції, думаю, з ймовірністю 95% залишиться чинний президент. Політика в нормандському форматі фактично не зміниться, але Україна має ініціювати зміни до цього формату”, – наголосив він.

Зокрема, на його думку, слід долучати США. “Треба запрошувати до участі і Сполучені Штати. В різних формах. Можна говорити про постійного представника, який буде брати участь в цьому форматі”, – припустив він.

Слід також “уміжнароднювати” й Кримську платформу, додав Шкіль.

“Обов’язково має йти меседж до світу і Москви, що Україна ніколи не поміняє територіальну цілісність на безпеку. Україна завжди буде стояти на принципах неподільності і забезпечення цілісності і суверенітету”, – переконаний політик.

“Постійна демонстрація бажання розширювати міжнародний формат стосунків, в першу чергу, на безпекових майданчиках, буде створювати дуже добре тло і в нормандському форматі, і в відносинах України і колективного Заходу”, – підсумував він.

Також Андрій Шкіль заявив, що під час будь-яких зустрічей на міжнародному рівні, в яких бере участь Росія, звучатиме тема агресії проти України. Українська тема завжди буде на порядку денному Заходу.

“Тому що частина безпеки Європи – це Україна. Бойові дії проти України – це бойові дії географічно і вже практично економічно і політично на європейській території”, – наголосив він.

За словами політика, це не залежить від конкретних прізвищ керівників західних держав і від формату переговорів з країною-агресором.

“Які б зміни не відбувалися, завжди на порядку денному буде одна з найбільших європейських держав – Україна. На будь-яких зустрічах з Росією, чи то з французького боку, чи то з німецького, чи то з чеського, чи то з польського завжди десь Україна буде третьою темою, десь другою, десь п’ятою, але вона завжди буде на столі перемовин”, – сказав він.

Водночас Шкіль зауважив, що не можна розраховувати на відверту проукраїнську позицію Заходу. Ця позиція більшою мірою матиме “адвокатський” характер.

Зокрема, риторика західних лідерів у діалозі з Росією щодо України може бути така: “Ми вважаємо, що ви є агресором стосовно України, ви мусите це припинити. Ми не потерпимо, ми підтримаємо, ми не дамо і не будемо з вами це обговорювати. Ми позначили реперні точки і далі будемо говорити про щось інше”, – спрогнозував політик.

Він висловив переконання, що говорити про Україну без України в присутності Росії ніхто із західних лідерів не буде.

“Ніколи держава, яка поважає суверенітет і територіальну цілісність України, не буде говорити про забезпечення безпеки України без України, особливо з Росією. Можливо, можуть обговорити між собою безпеку України Німеччина, Франція і Сполучені Штати – щодо постачання озброєнь, які можна, які ні, як це зробити”, – припустив Шкіль.

На його думку, Україна, зі свого боку, має демонструвати Заходу неприпустимість таких обговорень, а також висловлювати прагнення до посилення співпраці.

“Україні, з одного боку, слід інформувати про своє незадоволення, про неможливість ведення діалогу щодо забезпечення безпеки України без України. З іншого боку, сигналізувати про наміри співпраці”, – підсумував політик.