Міністерство закордонних справ Росії офіційно опублікувало проєкти договорів між РФ та США, а також з НАТО про «гарантії безпеки», однією з яких є вимога про невступ України до Альянсу.

Відповідні проєкти договорів зі США та НАТО розміщені на сайті відомства.

У статті 4 договору зі США йдеться про те, що Штати нібито повинні ухвалити «зобов’язання виключити подальше розширення Організації Північноатлантичного договору у східному напрямку, відмовитися від прийому в альянс держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік».

До того ж, Росія вимагає від США не «створювати військові бази на території держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік і не є членами Організації Північноатлантичного договору, використовувати їх інфраструктуру для ведення будь-якої військової діяльності, а також розвивати з ними двостороннє військове співробітництво».

В інших пунктах проєкту договору викладено також такі вимоги:

  • не розгортати ракети середньої та меншої дальності в районах, звідки вони можуть вражати територію РФ і США;
  • утриматися від присутності бойових кораблів і польотів важких бомбардувальників у районах, звідки вони можуть вражати цілі на території іншої сторони, та інші.

У проєкті угоди з НАТО учасники повинні підтвердити, що:

  • «не розглядають одне одного як противників»;
  • не розміщують свої збройні сили та озброєння на території всіх інших держав Європи на додаток до сил, розміщених на цій території станом на 27 травня 1997 року;
  • виводять розгортання ракет середньої та меншої дальності наземного базування в районах, з яких вони здатні вражати цілі на території інших учасників тощо.

Також уточнюється, що будь-який учасник угоди може вийти з неї, надіславши депозитарію відповідне повідомлення. Дія договору припиниться для такого учасника через 30 днів після отримання депозитарієм повідомлення.

Нагадаємо, що раніше Президент України Володимир Зеленський назвав дивним прохання Росії про гарантії відмови Києва від членства в НАТО, з огляду на порушення російською стороною своїх же обіцянок.

У свою чергу, президент США Джо Байден на переговорах з Володимиром Путіним відкинув вимогу про гарантії невступу України до Альянсу. У НАТО також заявляють, що у Росії немає права голосу щодо членства України.