Глава уряду Німеччини Олаф Шольц цинічно заявив, що не бачить участі своєї країни в дебатах про створення альянсу для постачання західних винищувачів в Україну.
Про це повідомляє Tagesschau.
Шольц відповів на питання, чи Німеччина братиме участь у спільному альянсі, оголошеному Нідерландами, Великою Британією і Францією, з підготовки пілотів винищувачів і постачання винищувачів.
“Ми зосередилися на тому, що ми робимо. Це дуже актуально зараз для здатності України захищати себе”, – сказав Шольц у Рейк’явіку в кулуарах саміту Ради Європи.
Він згадав поставки танків, технічне обслуговування систем озброєнь, боєприпасів і посилення протиповітряної оборони від російських атак. Німеччина вже взяла на себе подальші зобов’язання в цих сферах, зазначив канцлер.
Також Олаф Шольц відкидає пропозиції США щодо загальної заборони експорту для Росії.
“Ми повинні зробити щось, що зробить обхід (санкцій) більш складним, ніж сьогодні”, – сказав Шольц у середу в кулуарах саміту Ради Європи в Рейк’явіку.
“Ми намагаємося сприяти хорошому, прагматичному подальшому розвитку” – додав він.
Він сподівається, що угода буде досягнута “без будь-яких серйозних системних змін”.
Крім цього, на саміті Ради Європи канцлер ФРН Олаф Шольц висловився за те, щоб не руйнувати мости з “іншою Росією” – з тими, що проти президента Володимира Путіна та його уряду. У якийсь момент війна Росії проти України закінчиться, заявив Шольц на початку саміту, в якому беруть участь понад 30 глав держав та урядів із 46 країн-учасниць.
“Одне можна сказати напевно – це не закінчиться перемогою путінського імперіалізму”, – заявив канцлер Німеччини.
За його словами, Україна отримуватиме підтримку, поки не вдасться досягти справедливого світу. “І до того часу ми, Рада Європи, повинні підтримувати мости з представниками іншої Росії, іншої Білорусі і тим самим зберігати можливість демократичного, мирного майбутнього для обох країн, якою малоймовірною вона не здавалася б нам сьогодні”, – підкреслив Шольц. Водночас, він закликав до послідовного покарання за російські військові злочини в Україні. Сприяти цьому має створити в рамках саміту РЄ міжнародний реєстр збитків, завданих Україні.
Зазначимо, що Четвертий саміт лідерів 46 держав-членів Ради Європи (РЄ) розпочався 16 травня у столиці Ісландії Рейк’явіку. Головна мета зустрічі – обговорення ситуації, що склалася на континенті внаслідок російської агресії проти України. У рамках саміту вже було оголошено про створення реєстру збитків України від агресії РФ, крім того, Великобританія та Нідерланди домовились про створення коаліції із закупівлі F-16 для Києва.
У саміті взяв участь у відеозв’язку і президент України Володимир Зеленський. Він закликав країни Ради Європи поставити Україні додаткові системи ППО та ракети. Країні необхідно зміцнити свою протиповітряну оборону, зокрема за допомогою західних винищувачів, наголосив Зеленський, нагадавши, що в ніч проти 16 травня українська ППО збила 100 відсотків ракет, випущених Росією.
Додамо, що коаліція з надання Україні західних винищувачів може бути сформована вже цього року. Про це 17 травня в ефірі національного телебачення заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
За словами глави МЗС, деякі союзники України висловили готовність навчити українських військових керувати західними винищувачами, а інші країни готові надати літаки.
“Це все результат міжнародних поїздок президента і всіх нас, хто працює на дипломатичному фронті. Наш пріоритет – F-16, але ми не відкидаємо інші варіанти літаків. Це як з танками”, – підкреслив Кулеба.