Сили оборони України продовжують проводити активні операції на лівому березі Дніпра. Останніми днями тут було значне знищення ворожої авіації, що спричинило скорочення ефективності противника через втрату повітряної підтримки. Цю інформацію підтвердив у ефірі українського каналу полковник ЗСУ в запасі, військовий експерт та льотчик-інструктор Роман Світан.
За його словами, ці події вплинули на несприятливий розвиток ситуації для 18-ї загальновійськової армії Росії на цьому напрямку. Ворогам довелося відступити для поповнення своїх резервів через великі втрати в розмірі 30-40%. Окупанти на цьому відрізку фронту особливо страждають від відсутності постачань з території Росії, оскільки це для них найвіддаленіший пункт від країни-агресора.
«Це повністю відчула на собі 18-та російська армія, яку зараз намагаються підтримати десантними військами. Однак навіть ці десантники можуть витримати лише кілька днів, можливо, тижнів, після чого їх також доведеться відводити», — розповів Світан.
Він додав, що у майбутньому противнику доведеться відступити під тиском на третю лінію оборони, відому як «лінія Суровікіна», що знаходиться за 15-20 кілометрів від Скадовська. Наразі росіяни ще не ухвалили такого рішення, оскільки це дозволить ЗСУ розгорнутися на лівому березі, створити оперативний плацдарм і очікувати достатньої кількості авіації для подальшого наступу в бік Криму.
Він робить висновок, що при відступі на цю лінію оборони росіяни втратять Скадовськ, який опиниться під безпосереднім вогневим контролем артилерії українських сил оборони.
«Тому зараз росіяни в роздумах, але думати вони будуть недовго, як тільки на лівий берег піде достатня кількість нашої техніки, вони швидко пристануть на це рішення і відкотяться приблизно до Скадовська. Але варто пам’ятати, що такі дії ЗСУ будуть відбуватися лише за умов наявності достатньої кількості сил, засобів та авіації. Без них цей напрямок краще не чіпати, адже це обернеться загрозами уже для української армії», – пояснив військовий експерт.
Світан переконаний, що на Півдні зараз основне завдання для ЗСУ – це вихід на переправу в районі Криму – на Перекоп і Чонгар.
Він вважає, що маркером початку активних бойових дій на Півдні буде відхід росіян з Кінбурнської коси, саме після цього почнеться форсування Дніпра та активні дії українських сил оборони.
Додамо, наразі окупантів «виживає» з лівобережжя Херсонщини не лише нестача техніки, адже на цю ділянку фронті їм дуже важко щось поставляйти, але й погана погода перешкоджає просуванню окупантам: армія РФ може на деякий час «приморозити» свої штурми, адже перебування на цій українській території уже досить ускладнене.
Про це заявила начальниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону.
«Штурмові дії на певний період часу можуть бути «приморожені», у тому числі й в умовах тієї погоди, яка зараз ускладнює окупантам перебування на лівому березі», — акцентувала вона.
Гуменюк заявила, що наразі ворог робить більший акцент на атаки з повітря, адже минулі штурми Херсонщини не дозволили досягти бажаного результату.
Раніше армія РФ інтенсифікувала свої спроби наступів (приблизно до 18 штурмів за добу). Однак останні два дні спостерігається спад відповідної активності.
«Натомість ворог намагається використовувати некеровані авіаційні ракети з тактичної авіації», — пояснила Гуменюк.
Разом з тим, навіть у своїх повітряних атаках Росія змушена діяти обережно, пам’ятаючи про «болісний» досвід своїх літаків (у грудні 2023 року українські сили ППО збили 4 ворожі літаки Су-34).
За словами Гуменюк, Росія боїться ризикувати у небі, але водночас поки що обмежує свої штурми.