Ще ніколи міністр сам не робив таке запитання предметом суспільного інтересу. А міністр соцполітики Андрій Рева – взяв і зробив. Для цього йому тільки треба було заявити, що українці звикли надто багато їсти і тому витрачають на їжу половину своїх доходів, передає Корупція.Інфо
Популярне: ПРОЧИТАЙТЕ УВАЖНІШЕ!!! Відтепер боржники за комунальні послуги можуть залишитися без майна
Ця харчова рефлексія надихнула нас на незвично побутове розслідування. Але перш ніж ми перейдемо безпосередньо до нього – одне протокольне, але важливе зауваження цифрового характеру.
Свою цифру міністр, очевидно, взяв з даних Держкомстату. Там намальовано, що українці у 2016 році виділяли на їжу 49,8% своїх загальних витрат. А самі загальні витрати становили 5720 грн. Тобто на їжу в середньостатистичного українського домогосподарства йшло десь 2850 гривень. Саме цю цифру назвав завеликою міністр з сукупним доходом близько 500 тис. грн за минулий рік
А скільки ж витрачає на харчі сам міністр Рева? Спойлер: значно, значно більше, ніж ті три тисячі гривень. Влаштовуйтесь зручніше – буде багато стеження і трохи прихованих зйомок.
Рева і їжа: непрості стосунки
Будь-яке порядне розслідування починається з Google. Якщо покопатися в Інтернеті, можна знайти чимало цікавих штук про міністерсько-харчові відносини Реви. Наприклад, ще в 2015 році Андрій Олексійович – тоді ще тільки заступник мера Вінниці – ділився з місцевою програмою Не очень публичное мнение своїм авторським рецептом пюре.
Вже в іпостасі міністра Андрій Рева неодноразово розповідав журналістам про свою спеціальну дієту. Наприклад, в березні цього року в програмі Hard з Влащенко: “Мені, вибачте, здоров’я не дозволяє їсти білий хліб. Я їм тільки чорний”. Ну і потім поділився, що останнього разу купив в магазині чорний хліб по 16 гривень і квашені помідори (ціну не уточнив).
Де він його купив? Ще один спойлер: в київському “МегаМаркеті” на вул. Антоновича. Туди ще доберемося.
А про невживання білого хліба Андрій Рева згодом повторив у програмі Рандеву. Перед тим, у програмі Кеш тест, розповів про своє харчування трохи більше: “Мені кожного ранку приносять їду на день. Я замовляю, тому що мені потрібна певна дієта”.
Тут теж спойлер: оця доставка їжі стане ключовим елементом розслідування. Кінець спойлера.
Врешті, у серпні у Вечірньому праймі – тому самому знаковому ефірі телеканалу 112, де він засудив українців за манеру забагато їсти, Андрій Олексійович пояснив: “Я зараз змушений дієтично харчуватися в силу певних проблем з здоров’ям. Тому в мене дуже жорсткий раціон”.
Про дієту і її причини розповімо згодом. Поки – магазин.
Міністр на закупах
То як дізнатися, де і коли скуповується головний соціальний політик України? Де він купує отой свій чорний хліб по 16 гривень і квашені помідори? Тут теж поможе Інтернет. 29 травня цього року журналістка Олена Яхно в себе на Facebook опублікувала фото Андрія Реви у “МегаМаркеті” на вул. Антоновича у Києві.
Фото опубліковане о 21:47. 29 травня був понеділок. Суто навмання чекаємо Андрія Реву у тому ж “МегаМаркеті” у понеділок приблизно у той же вечірній час. З’ясовуємо, що в тому магазині справді є чорний хліб по 16 гривень. А згодом бачимо і самого міністра.
Купує він тільки дві пачки зефіру і два відерка квашених помідорів. За місцевими цінами це виходить приблизно 130 грн. Словом, скромно.
В інший понеділок бачимо, що Андрій Рева купує той самий чорний хліб по 16 гривень – і ті ж квашені помідори. Теж скромно.
Але ж не може людина харчуватися тільки хлібом, зефіром і квашеними помідорами? Наступний номер нашої програми – доставка їжі Реві на дім. Відповідно – стеження біля дому.
Під домом у міністра
З’ясувати, де живе в Києві Андрій Рева, насправді зовсім нескладно. В одному інтерв’ю він каже, що живе на вулиці Жилянській. В іншому – що оренда його квартири в Києві оформлена на дружину Ларису. Ну а в декларації за 2016 рік написано, що Лариса Рева орендує в Києві одне житло – у Тетяни Волчкової. Нарешті, банальний телефонний довідник видасть декілька адрес на таке ім’я-прізвище, але лише одну – по вул. Жилянській.
Саме сюди за міністром кожного робочого дня заїжджає службовий автомобіль Skoda Superb – і щоранку він виходить з під’їзду із термосумкою з контейнером.
Якраз таку сумку міністр показував і в програмі “Кеш тест”. В ній, каже, йому щодня привозять їжу. Але ми впродовж тижня щодня стежили за Андрієм Ревою із 7 години ранку – і жодного разу не бачили кур’єра. Як так? І як без цього з’ясувати, що і звідки він замовляє?
На усвідомлення простої відповіді на це запитання знадобився час, впродовж якого ми з’ясували ще один цікавий момент про Реву і їжу.
Рева і швейцарська креветка
Через два тижні після фото Олени Яхно з “МегаМаркету” у Facebook з’явився ще один ексклюзивний пост про міністра соцполітики. На своїй сторінці фото з ресторану в Женеві опублікувала народний депутат Ірина Сисоєнко – з коментарем.
Міністр соціальної політики України разом з колегами в одному із ресторанів Женеви (фото Ірини Сисоєнко)
“Королівські креветки, лобстери, вартість на одну особу в цьому найдорожчому ресторані Женеви коштує від 300 євро на одну особу… Чи це за кошти платників податків пан Рева оплачує собі поїздку та своїм супроводжуючим особам?” – прокоментувала пані Сисоєнко цей фотофакт.
У розмові з нами вона розповіла, що це фото їй скинув хтось із присутніх на тому застіллі через Viber ще під час трапези. Хто це був – народний депутат не уточнила.
В той час, у середині червня, Андрій Рева і українська делегація справді були у Женеві – брали участь в заходах Міжнародної конференції праці. В Міністерстві соціальної політики нам повідомили про витрати Андрія Олексійовича на цю поїздку.
Не особливо складний пошук в Інтернеті відкриває нам назву цього закладу – Le Corail Rose. Він справді спеціалізується на королівських креветках (gambas), порція яких коштує 38 швейцарських франків на людину. Щоправда, порція – безрозмірна: раз сплативши цю суму, клієнту можна з’їсти стільки креветок, скільки він фізично зможе.
38 швейцарських франків – це трохи більше 1000 гривень. Тобто за одну страву Андрій Рева віддав трохи менше половини місячних витрат середнього українського домогосподарства на харчі. Якщо посилатися на ту статистику, якою він дорікав українцям.
Але 1000 грн за креветки – це явно не ціна найдорожчого ресторану Женеви. Для Швейцарії це цілком бюджетний варіант. Так що тут джерела Ірину Сисоєнко відверто підвели. Та й один похід в ресторан не дозволяє зробити системний висновок.Для системного висновку потрібно все-таки з’ясувати, що ж за їжу доставляють міністру додому…Харчове викриття – спеціальне меню РевиВпродовж п’яти робочих днів ми стежили за Андрієм Ревою, коли він зранку виходив зі свого під’їзду. Щоразу він виходив із термосумкою – але жодного разу ми не бачили кур’єра, який би ці харчі привозив.В нас були різні припущення. Наприклад, що міністру привозять їжу раз на декілька днів, і він зберігає собі її в холодильнику. Що він сам собі готує вдома і возить їжу на роботу в отій термосумці.
Що їжу йому привозять звечора – і тому ми навіть декілька разів стежили увечері. Але ці припущення нікуди не вели.Зрештою ми готові були закинути це розслідування. Вже без особливих сподівань ми вирішили пошукати в Інтернеті, скільки коштує доставка здорової їжі на дім у Києві. І натрапили на сервіс FoodEx. Зайшли на сайт – і глянули на логотип у лівому верхньому куті сторінки.Це лого ми вже точно бачили раніше – принаймні, таке було відчуття. Переглянувши усі наші ранкові відео з Андрієм Ревою, ми його знайшли якраз на тому записі, який опублікували вище.Далі вже – справа техніки. Сервіс FoodEx пропонує різні варіанти дієт для чоловіків, але кожна з них коштує щонайменше близько 500 грн на день (є й дорожчі).
Наше джерело в родині Андрія Реви стверджує, що в нього є схильність до цукрового діабету. На такий діагноз натякає і те, що йому не можна їсти білого хліба. Отже, дивимося дієту для людей, які мають схильність до цієї хвороби.Отже, це – щонайменше 540 грн на день.Але чи може бути, що Андрій Олексійович їжу не замовляє, а просто залишив собі термосумку і тепер возить собі в ній їжу на роботу? Щоб розвіяти останній сумнів, дзвонимо безпосередньо у сервіс доставки їжі і питаємо, чи так можна. Нам кажуть – ні, так не буває.Зате можна замовляти їжу не щодня, а лише 5 днів на тиждень – робочих. У сервісі кажуть, що в них так багато хто замовляє. Навіщо нам це знати? Бо Андрій Рева, як правило, на вихідні їздить додому, у Вінницю (до речі, що він їсть там, ми не з’ясували). Тому будемо вважати, що він замовляє собі їжу лише 5 днів на тиждень.Тепер – рахуємо. 540 грн – одна денна порція. Беремо 20 робочих днів на місяць – і виходить майже 11 тисяч гривень
.Тут – наголос: це – вдвічі більше, ніж загальні місячні витрати українського домогосподарства взагалі на все, не тільки на їжу. Це – 200% цих витрат. А пан міністр, нагадаємо, нарікав, що українці тринькають на їжу 50% від витрат.І це ми порахували лише їжу з доставкою. Навіть без швейцарських креветок ще декілька тисяч гривень на харчі в його витратах точно назбирається. А це буде прямо половина від його офіційної міністерської зарплати (плюс-мінус 30 тис. на місяць).P.S. До речі, знаєте, чому ми жодного разу не застали кур’єра з доставкою їжі в Реви біля хати? Бо ми чекали з 7:00, а кур’єр їздить невдовзі по 6:00. Так нам пояснили телефоном представники FoodEx. Так що нам слід було одного ранку просто прокинутися раніше
.P.P.S. У вас може виникнути думка: якщо в людини справді діабет або схильність до нього, то чого присікуватися до його витрат на спеціальну дієту? Відповідь – елементарна, як розгадка у попередньому абзаці: а чи може собі пересічний український діабетик дозволити тратити 11 тис. на місяць тільки на таку дієту?Тому замість таких неоднозначних міркувань пропонуємо отримати естетичне задоволення від фото молодого Андрія Реви у війську, коли йому якраз виділяють поїсти. Взяте прямо з Facebook пана міністра.