Ердоган поставив ультиматум Заходу, зажадавши прийняти Туреччину до ЄС в обмін на згоду Туреччини прийняти Швецію до НАТО.

«Спочатку відкрийте шлях для вступу Туреччини до ЄС, а ми потім розчистимо дорогу для заявки Швеції до НАТО, як зробили це у випадку з Фінляндією», — заявив президент Туреччини.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи це, зазначив, що підтримує прагнення Туреччини приєднатися до ЄС. Водночас він наголосив, що це не має стосунку до приєднання Швеції до Північноатлантичного альянсу.

“Я підтримую амбіції Туреччини стати членом Європейського Союзу. У той же час ми повинні пам’ятати, що ми домовилися в Мадриді про конкретний перелік умов, які Швеція повинна виконати, щоб стати повноправним членом альянсу, і Швеція виконала ці умови У Вільнюсі все ще можливо прийняти позитивне рішення щодо Швеції”, – сказав Столтенберг на прес-конференції.

Німеччина, союзник Туреччини за Альянсом, також наголосила, що ці два процеси не є пов’язаними, пише The Guardian.

“Швеція відповідає всім вимогам для членства в НАТО. Інше питання (щодо членства Туреччини в ЄС – ред.) не пов’язане з цим, я не думаю, що це слід розглядати як пов’язану проблему”, – сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц на брифінгу в Берліні.

Reuters повідомляє, що речник Ради національної безпеки Білого дому, коментуючи ситуацію, наголосив, що США завжди підтримували прагнення Туреччини до членства в ЄС і продовжують це робити. Він наголосив, що ці питання обговорювали Туреччиною та членами блоку.

“Та наша увага зосереджена на Швеції, яка готова приєднатися до альянсу НАТО”, – продовжив речник США.

Зараз для Швеції процес гальмують Угорщина та Туреччина. Обидві, однак, не накладають вето на її заявку.

Туреччина висунула Швеції низку вимог щодо “боротьби з тероризмом” і впродовж останніх тижнів неодноразово заявляла, що шансів на прорив в перемовинах щодо схвалення заявки на вступ немає.