Природний газ українського видобутку належить громадянам України, а відтак повинен постачатись громадянам України та комунальним підприємствам за собівартістю з додаванням розумної ціни доставки.

В цьому переконані учасники акції протесту «Стоп тарифний геноцид», яка відбулася під стінами будівлі Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

Зібралися проти шалених тарифів, проти тих подачок, які нам накидує Уряд. Ми рахуємо, що це, власне, подачки, а не зниження ціни. І ми вимагаємо на підставі Конституції України, статті 13, де написано, що надра належать народу, щоб газ українського видобутку постачався всім по собівартості плюс розумна ціна доставки», – прокоментував акцію один з її організаторів – голова громадської організації «Комітет підприємців міста Івано-Франківська Ігор Метлюх. «Подачками» Уряд він та ті, хто прийшли сьогодні на протест, називають нещодавно ухвалену Кабінетом Міністрів України постанову про встановлення верхньої граничної межі ціни на «блакитне паливо» в розмірі 6,99 гривень за кубічний метр строком до кінця опалювального періоду або до кінця карантину та озвучені Премєр-міністром України Денисом Шмигалем плани щодо встановлення за аналогією межі ціни за розподіл газу на рівні 1,79 гривень за кубічний метр.

Така позиція Уряду не задовольняє протестувальників, оскільки при встановлених граничних межах (при тому, що встановлено їх тимчасово, на короткий термін) ціна газу для населення буде на рівні майже 9 гривень за кубічний метр, що в умовах світової кризи, пов’язаною з пандемією COVID-19 та карантином, коли люди і без того стають біднішими, є неприйнятною для наших людей.

Учасники протесту переконані, що сама ідея ринку газу для громадян України, яку так відстоює Уряд, суперечить статті 13 Конституції і вимагають, щоб, оскільки громадяни України є власниками надр, газ для них разом з доставкою коштував не більше, ніж 4 гривні за кубічний метр, а електроенергія – не більше, ніж 60 копійок за кіловат.

Як стверджує Ігор Метлюх, це вже не перша акція, організована з даного приводу іванофранківськими підприємцями. «Коли ми проводили тут попередній мітинг, позаминулий, ми ходили до голови ОДА і свої вимоги оголосили. Вони записали. Ми просили їх передати в Київ Президенту та Уряду. Не знаю, чи він їх передав, чесно», – зазначив активіст і додав, що оскільки Президент та Уряд не хочуть дослухатись до протестувальників, вони вирішили висунути нові вимоги до керівництва держави. На їх переконання, оскільки стаття 13 Конституції України проголошує народ України власником усіх надр, кожен громадянин України повинен отримувати ренту за всі корисні копалини, які з цих надр видобуваються. «Оскільки ми власники надр, то де рента кожного громадянина України з видобутку корисних копалин з цих надр. Кожен громадянин мав на свій особовий рахунок якісь кошти з кожної тонни мінералів, які видобуваються в Україні. Вугілля, нафта, залізо, титан, уран, марганець, рідкоземельні елементи – шалені цифри і шалені суми, які ми вважаємо, що у нас, у громадян, просто крадуться і крали», – пояснює лідер Комітету підприємців міста Івано-Франківська.

Від влади до протестувальників вийшов радник голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації Дмитро Жмайло. Він пропонував учасникам протесту створити ініціативну групу, яку б прийняв голова Івано-Франківської ОДА для обговорення їхніх вимог. Втім, протестувальники сприйняли вихід радника агресивно. По-перше, тому що очікували, що до них вийде керівник більш високого рівня, а по-друге побачили в озвучених радником губернатора речах провокацію до силового протистояння

А от Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків провів оперативну нараду.

На початку засідання мер висварив деяких керівників комунальних підприємств. Звернувся до «Водоканалу», «Теплокомуенерго», «Електроавтотрансу».

«Які тарифи ви хочете підіймати? Хто сказав, що треба піднімати тарифи? У нас є заступники голови, які мають озвучувати якісь речі. Ви працюєте в громаді, і не можете робити ніяких заяв проти громадян», – обурюється Марцінків.

Додає, що треба служити людям, а не олігархам. Очільник міста зазначив, що треба зібрати акції протесту проти тарифів та підняти питання стоячих місць у громадському транспорті.

«Я наведу тут порядок з вами швидко», – сказав мер.