Манфред Вебер вважає, що Німеччина повинна згорнути проєкт “Північний потік -2”. У разі нападу РФ на Україну це рішення буде негайно виконане.
“Якщо Путін пустить у хід зброю, то газопроводу “Північний потік – 2″ кінець, – заявив євродепутат. – Введення в експлуатацію було б тоді виключено. Цю ціну майбутній уряд Німеччини має чітко позначити”.
Політик зазначає, що події, які зараз відбуваються в Україні, є нічим іншим як перевіркою “для НАТО і всього західного співтовариства”
“Важливо, щоб НАТО дала зрозуміти, що Росія заплатить високу ціну, якщо зробить щось проти України”, – наголосив Вебер.
Зазначимо, що будівництво магістрального газопроводу “Північний потік – 2”, який простягається на 1234 кілометри (2468 км за двома нитками) дном Балтійського моря, вже завершене. Попри шалену протидію України, Росії таки вдалось реалізувати цей проєкт. Україні залишається лише прийняти як факт — Москва тепер має технічні можливості, аби повністю відмовитися від транзиту через нашу країну.
Тим часом ціна на газ у Європі сягнула досі небачених значень. Та попри великий дефіцит блакитного палива, «Газпром» відмовляється використовувати додаткові потужності української газотранспортної системи. Фактично, це шантаж Європи та Німеччини зокрема, аби ті швидше дали дозвіл на запуск «Північного потоку-2».
Технічно газопровід готовий до експлатації, та в дію його ще не ввели.
Німецький регулятор – Федеральне агентство з мереж (BNetzA) – призупинив процедуру сертифікації газопроводу ще в середині жовтня. Припинено роботи до того часу, поки не завершиться створення дочірньої компанії Nord Stream 2 AG, яка викорстовуватиметься для експлуатації національної ділянки магістралі та передачі їй основних активів та кадрових ресурсів.
У повідомленні німецького регулятора йдеться також про те, що сертифікація є можливою лише тоді, коли газогін буде зареєстровано за німецьким законодавством:
“Після ретельного вивчення документації агентство дійшло висновку, що сертифікувати оператора газопроводу “Північний потік-2″ можна буде лише в тому випадку, якщо цей оператор буде організований у юридичній формі відповідно до німецького законодавства”.
Наразі ж Nord Stream 2 AG зареєстрований у Швейцарському кантоні Цуг.
Після добудови “Північного потоку-2” компанія вирішила не змінювати свою “прописку”, а натомість заснувати дочірню компанію, яка б опікувалася лише бізнесом газогону на території Німеччини. Вона ж має стати власником німецької ділянки газогону.
“Відтак, дочірня компанія має відповідати вимогам незалежного оператора згідно із німецьким енергетичним законодавством”, – йдеться у повідомленні.
Якщо перевірку буде успішно пройдено, процедуру сертифікації відновлять. За законом, вона може тривати до чотирьох місяців. Після цього німецький регулятор ухвалить попереднє рішення і доведе його до Єврокомісії. Відтак виглядає, що цієї зими “Північний потік-2” не отримає дозволу на роботу.
Призупинення сертифікації ПП-2 сталося і на тлі нового напруження між ЄС, зокрема Німеччиною та Росією через кризу з мігрантами на кордоні Білорусі та Польщі, а також повідомлень про концентрацію російських військ на кордоні з Україною.
Український експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин Михайло Гончар вважає, що дії Росії на Сході України, а також довкола Українських кордонів таки ведуть РФ до” болючих” наслідків.
“На ЄС та на Німеччину зокрема справили враження дії Росії не лише на газовому ринку. Тому подібний крок з боку німецького регулятора можна розцінювати як тимчасовий квазісанкційний режим. Росію попередили в такий спосіб”, – припускає Михайло Гончар.
Ціни на газ дещо знизилися порівняно із вересневими рекордами, але і надалі є в рази вищими, ніж торік, а європейські газові сховища, зокрема, і німецькі – ледве заповнені. Водночас Росія наростила видобуток газу цього року на 12%, а російські сховища заповнені максимально.
В Україні ж “Північний потік-2” називають “енергетичною зброєю” Кремля. Київ вважає, що цей газогін не лише посилить залежність європейців від російського газу, і не лише позбавить Україну доходів від транспортування його своєю територією, а в рази посилить вплив Росії як і на Україну, так і на весь Європейський континент зокрема.