Колишній президент України Петро Порошенко в паніці після підписання президентом України Володимиром Зеленським закону про “деолігархізацію” продав корпоративні права на “Прямий” та “5 канал”. Про це йдеться у спільній заяві телеканалів, оприлюдненій вчора ввечері.
Проаналізував рішення екс-президента на своїй сторінці у Фейсбук блогер Євгеній Прокопишин. Передаємо його слова в оригіналі:
1. Почну з найбільш очевидного — Порошенко цими діями (спробою не потрапити в реєстр олігархів) особисто визнав себе олігархом і пробує «пропитляти», щоб не стати ним офіційно.
2. Ще одна очевидна річ, про яку я не раз писав раніше — закон про олігархів має на меті в першу чергу саме превентивну дію, тобто, змусити олігархів самим себе визнати олігархами і позбутись певних своїх активів, щоб не стати олігархами де-юре. Тому, абсолютно не здивуюсь, якщо з травня 2022 року (коли запрацює реєстр олігархів) ми не отримаємо ні одного офіційного олігарха, тому що це «клеймо» і вони його бояться.
3. Тепер уже менш очевидні і більш складні нюанси…
Закон про олігархів чітко говорить, що контролером ЗМІ (одна з умов отримання статусу «олігарх») є власність над ЗМІ або над контролером ЗМІ до моменту вступу Закону в дію. Тобто, згідно цієї норми – Порошенко більше не є власником ЗМІ. Але, там є ще одна норма – новий власник має мати бездоганну ділову репутацію і приводиться кілька пунктів, але найцікавіший той, де вказано, що ЗМІ мають бути ним придбані по ринковій ціні за задекларовані кошти і повинні бути сплачені усі податки. І от тут є зачіпка, тому що НЕМАЄ в усіх нових власників цих каналів разом взятих навіть такої суми (100+ млн дол), щоб купити ці канали за ринковою ціною, та ще і величезні податки сплатити.
4. Якщо уважно почитати заяву нового медіахолдингу, то чітко видно, що її писав якийсь ДБЛ типу Сюмар чи Березовця, тому що в самій же заяві вони і «спалили» свою аферу. Просто вчитайтесь в ці цитати: — «…Власниками холдингу є медійники, журналісти, громадські діячі та опозиційні депутати, які були журналістами … таким чином трудові колективи є найбільшим акціонером … Придбання було здійснено за ринковою ціною …
Угода передбачає розстрочку з виплати покупної ціни … документи Угоди прямо передбачають заборону Петру Порошенку будь-яким чином впливати на редакційну політику каналів…» — хто не зрозумів, пояснюю: новими власниками стали депутати від партії «ЄС» (Порошенко) Сюмар, Геращенко та ще кілька осіб, які раніше і були т.з. «журналістами» і де-факто тепер ці канали стали партійними канали (якими і були, просто один депутат партії переоформив канали на інших депутатів тої ж партії), а найсмішнішим тут є згадка про те, що Угода ніби-то забороняє Порошенку впливати на ці канали (ага, глава партії, якій належать ці канали, не буде на них впливати, ага, віримо, звісно).
Також цікавою є згадка про «ринкову ціну», а це мільярди гривень за самі канали, сотні мільйонів гривень на податки з їх покупки і ще сотні мільйони гривень щороку на їх утримання — ЗВІДКИ ТАКІ ГРОШІ у Сюмар, Ганапольського, Геращенко, Березовця та інших нових власників? Очевидно, що у них їх немає і фінансувати канали й надалі буде Порошенко. ОЧЕВИДНА НІЧИМ НЕ ПРИКРИТА АФЕРА, думаю відповідні органи легко все встановлять.
5. Порошенко думає, що він підпадає лише під 3 з 4 пунктів (політика, ЗМІ та статки), але, на мою думку, він сильно помиляється і він ще може підпасти під пункт про монополію. Може так виявитись, він має монополію, наприклад, на ринку шоколаду чи цукру і буде -ФІАСКО.
А в цілому ситуація цікава, олігархи пів року розповідали, як їм цей Закон «до одного місця», що це «пустишка», а тепер забігали як миші, в чию кімнату зайшов голодний кіт.