Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому законопроект про приведення закону про Національне антикорупційне бюро у відповідність з Конституцією.

“За” проголосували 304 нардепів, “проти” – 12, “утрималися” – 23, передає ЛігаБізнесІнформ .

Закон визначає статус НАБУ як центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом та встановлює особливості взаємодії НАБУ з Кабміном та іншими органами влади, щоб уникнути втручання уряду в діяльність бюро.

Закон передає повноваження призначати і звільняти директора НАБУ Кабміну. У попередній редакції закону про НАБУ ці повноваження належали президенту, але Конституційний Суд визнав таку норму неконституційною. Кабмін буде призначати директора НАБУ за результатами конкурсу. До конкурсної комісії входитимуть три представника, призначених Кабміном, і три представника, призначених Кабміном з числа міжнародних експертів. При прийнятті рішення хоча б два голоси “за” повинні бути подані міжнародними експертами.

Звільнити директора НАБУ Кабмін зможе тільки на підставах, передбачених законом, і в разі, якщо за таке рішення проголосують дві третини міністрів.

Оцінку ефективності НАБУ буде проводити призначена Кабміном комісія з трьох міжнародних експертів.

Закон визначає, що чинний директор НАБУ Артем Ситник продовжить виконувати обов’язки до закінчення терміну перебування на посаді. Невизначеність із статусом Ситника виникла через те, що КСУ визнав неконституційним його призначення указом президента.

“Тільки що Рада проголосувала круті зміни в закон про НАБУ. Цим законопроектом Володимир Зеленський і” СН “в повній мірі виконали свої обіцянки. Сподіваюся, що Зеленський буде так само вірний своєму слову щодо конкурсу з обрання керівника САП” , – прокоментував прийняття закону голова правління громадської організації “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін.

Додамо, що в кінці липня 2020 року 50 нардепів, які переважно представляють фракцію ОПЗЖ, оскаржили закон про НАБУ. Депутати, зокрема, вимагали визнати неконституційними норми закону, згідно з якими:

– бюро є державним правоохоронним органом;

– бюро створюється президентом;

– керівництво діяльністю НАБУ здійснює директор, який призначається на посаду і звільняється з посади президентом;

– президент визначає трьох членів конкурсної комісії з відбору керівництва НАБУ;

– президент призначає на посаду директора НАБУ одного з відібраних комісією кандидатів протягом 10 днів.