9 серпня до річниці виборів в Білорусі Олександр Лукашенко провів «Велику розмову з президентом». На ній він зробив багато гучних заяв, що викликало негативну реакцію в України.
Як прокоментувало це МЗС України: «був викликаний Тимчасовий повірений у справах Республіки Білорусь в Україні Кирило Камишев, щоб висловити йому рішучий протест у зв’язку із низкою неприпустимих заяв Олександра Лукашенка під час вчорашньої прес-конференції».
Наприклад ми перерахували основні заяви Лукашенка, що стосувалися України:
• звинуватив українську владу в таємному перекиданні бойовиків та зброї до Білорусі: «Але навіщо ти бойовиків готуєш на території України і зброю закидаєш до нас сюди? Адже зброя йде в основному з України». Він також стверджував, що його органи держбезпеки мають цьому докази: «І наш голова КДБ дуже чітко сказав їм, що ми бачимо, хто з силовиків і офіційних органів влади на Україні це організовує». Цим фейком Лукашенко ще пояснив закриття кордону з Україною.
• сказав, що заарештованого в Білорусі опозиційного журналіста Романа Протасевича допитали бойовики ОРДЛО: «Приїхали, допитали. Він пояснював. Вони залишилися задоволеними”.
• також відповів на коментар одного з журналістів про дані соцопитування, згідно з яким 40% українців підтримують Лукашенка: «Ви дожартуєтеся до того, що я ризикну і переступлю кордон (прим. з Україною) без зброї. І в мене буде не 40% (прим. підтримки) українців, а мінімум 90%. І ми Україну повернемо… Не для того, аби захопити, а щоб зробити Україну українською». Незважаючи на це, Лукашенко запевнив: «Найменше ви маєте боятися білорусів. Ми ніколи не зробимо капость, поки ви перші не ступите зі зброєю на територію Білорусі».
• назвав умову визнання Криму російським: «Коли Білорусь визнає Крим? Я відповідаю публічно: коли останній олігарх в Росії визнає Крим і почне постачати туди продукти. За мною діло не стане».
• пообіцяв бути посередником з Росією, щоб не залучати «треті країни»: «Якщо ви знову з Росією зіткнетеся, я буду між вами. Навіть якщо це загрожуватиме моєму життю».
• прокоментував і справу активіста Шишова: «Хто він такий для мене і для Білорусі взагалі? Він для нас був просто ніхто». А також висловив недоцільність вбивства активіста, який займався суспільно-політичною діяльністю: «Ну навіщо? Елементарно: ну повісили одного, завтра буде такий же інший. Всіх же не перевішаєш». Звісно, Лукашенко заперечив свою причетність повішання взагалі: «Факти на стіл! Коли був там Лукашенко? З якою мотузкою він туди приїхав? Навіщо він його повісив? Що ж ви мені закидаєте? Вбивцю знайшли. Нам вистачає і без Шишова з ким розбиратися».
Загалом, у МЗС України це розцінили: «як безвідповідальну і далеку від реалій пропаганду… щодо «переправки зброї» та підготовку Україною «бойовиків» для дій на території Білорусі. Очевидно це є продуктом штучно створеного кремлівськими пропагандистами в оточенні О.Лукашенка образу України як «ворожої» до Білорусі та білоруського народу, що абсолютно не відповідає дійсності. Фейками про зовнішні загрози державності Білорусі з боку України та інших Західних держав О.Лукашенко намагається виправдати свої репресивні методи і обмеження прав і свобод громадян Білорусі».
Після зустрічі розмову прокоментували в Посольстві Білорусі, де написали, що «на поставлені українською стороною питання… дали вичерпні коментарі».Також вони «відзначили зацікавленість в нормальних, добросусідських відносинах з Україною, виразили надії на повернення України в русло конструктивного і взаємоповажного діалогу».