Бориса Джонсона підтримують високопоставлені чиновники Британії, аби він став наступним генеральним секретарем НАТО, коли ця високопоставлена роль стане вільною. Про це пише видання The Telegraph
Незабаром він припинить очолювати уряд, але, як очікується, не залишиться без високої посади після того, як продемонстрував лідерські якості на тлі повномасштабної агресії рф проти України
Видання The Telegraph, посилаючись на високопоставлених представників Консервативної партії пише, що прем’єр-міністр Сполученого Королівства Борис Джонсон може стати наступним генеральним секретарем НАТО. Зокрема, висунення Джонсона як кандидата на пост генсека Альянсу підтримують члени комітету з оборони Річард Дракс і Марк Франсуа, а також колишній міністр з виходу Великобританії з Європейського союзу Девід Джонс.
“Якби він подав заявку на посаду генерального секретаря НАТО, то я підозрюю, що він міг би звернутися до президента Зеленського за рекомендаціями”, – сказав Марк Франсуа.
Прем’єр-міністра рекламують як кандидата на ключову посаду оборони з Єнсом Столтенбергом, який, як очікується, піде у відставку у вересні.
Щоб обійняти посаду, яка призначається одноголосно країнами-членами НАТО, йому потрібно буде залишити депутатський мандат.
Британського кандидата давно хотіли назначити на цю посаду через недовіру США до будь-яких діячів Європейського Союзу, які беруться на цю посаду, зважаючи на неодноразові пропозиції щодо планів нової армії ЄС.
Королівству також довіряють країни Балтії, і Джонсон особисто отримав міжнародний авторитет за допомогу у створенні міжнародної коаліції проти Росії.
У свою Чергу начальник Генерального штабу Збройних сил Великобританії в 2006-2009 роках Річард Даннат висловив думку, що скандали в оточенні Джонсона, через які він і оголосив про відставку, могли похитнути довіру до політика. Лорд також не бачить Джонсона новим генсеком НАТО через його особисті якості, хоча визнає, що прем’єр “безперечно, зробив багато хорошого і наша повна підтримка України просто фантастична”.
Ще один високопосадовець Міністерства оборони Великобританії також висловив сумніви, чи зможе Джонсон очолити Альянс. Він вважає, що президент Франції Еммануель Макрон може накласти вето на таке призначення.
“Реальність така, що представники НАТО призначаються одноголосним рішенням. Будь-яка країна може накласти вето. Як ви вважаєте, президент Макрон висунув би Бориса Джонсона на пост генерального секретаря НАТО? Це виклик для британської сторони. Потрібно, щоб США підтримали тебе, а французи сказали “так”, – зазначив чиновник.
Нинішній генсек Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберг був призначений на цю посаду в 2014 році терміном на 5 років. Але у 2019-му його мандат продовжили до жовтня 2022 року, а 24 березня через повномасштабну війну РФ проти України країни-члени НАТО вирішили, щоб Столтенберг залишався до 30 вересня 2023 року.
Останнім британським політиком, який ставав генеральним секретарем НАТО, був Джордж Робертсон у 1999-2003 роках. До цього призначення член Лейбористської партії два роки очолював Міністерство оборони Великої Британії.
7 липня Джонсон офіційно оголосив, що йде у відставку через скандал з одним із його соратників.
Він висловив вдячність усім, хто голосував за консерваторів на останніх виборах.
“Причина, з якої я так завзято боровся в останні кілька днів, щоб продовжити передавати мандат особисто, не тільки в тому, що я хотів цього, а й у тому, що я відчував, що це моя робота, мій обов’язок, моє зобов’язання перед вами”, – зазначив прем’єр.
“Я безмірно пишаюся досягненнями цього уряду у здійсненні Brexit, врегулюванні наших відносин із континентом, поверненні цій країні права ухвалювати власні закони в парламенті”, – сказав у своїй промові Джонсон.
Звертаючись до нашої країни, політик наголосив, що Велика Британія продовжить підтримувати Україну, незважаючи на кадрові перестановки в уряді.
“В останні кілька днів я намагався переконати своїх колег, що було б ексцентрично міняти лідера, коли ми досягаємо таких значних результатів, коли у нас такий великий мандат і коли ми відстаємо всього на кілька пунктів в опитуваннях. Мені боляче, що я сам не зміг довести до кінця стільки проєктів. Але, як ми бачили у Вестмінстері, стадний інстинкт дуже сильний”, – заявив політик.
20 липня прем’єр попрощався фразою Термінатора: “Hasta la vista, baby”