Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар висловив стурбованість обстрілом порту Одеси вже наступного дня після підписання домовленості, яка мала розблокувати експорт зерна через українські порти.

Його коментар наводить турецьке агентство Anadolu.

Акар розповів, що після появи інформації про ракетний удар по Одесі мав телефонну розмову з міністром оборони України Олексієм Резніковим та міністром інфраструктури Олександром Кубраковим, та що йому розповіли, що системи для вантаження зерновозів не постраждали.

Він зазначив, що говорив також з російською стороною і там йому заявили, що нібито не причетні до ракетного удару і “досліджують питання”.

“Сам факт, що такий інцидент стався одразу ж після того, як ми вчора домовилися про поставки зерна, справді нас турбує. Але ми продовжимо виконувати свої зобов’язання за цими домовленостями і ми повідомили, що виступаємо за те, аби сторони спокійно й терпляче продовжили співпрацювати у цьому питанні”, – зазначив він.

Хулусі Акар підписував домовленості у Стамбулі від імені Туреччини.

Нагадаємо, представники України і Росії у палаці Долмабахче в Стамбулі в п’ятницю підписали угоду про створення механізму для експорту українського зерна із чорноморських портів.

Україна та Росія не підписували один документ – йдеться про дві домовленості, які підписали Туреччина й ООН із Києвом та Москвою окремо. Від України на підписанні угоди був присутній міністр інфраструктури Олександр Кубраков, від Росії – міністр оборони Сєргєй Шойгу.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив, що угоду, яка має уможливити експорт українського зерна через Чорне море, Україна підписує з Туреччиною й ООН, а не Росією.

Заяву про це він опублікував у своєму Twitter, зазначивши, що йдеться про попередні деталі.

“Україна не підписує жодних документів з Росією. Ми підписуємо договір з Туреччиною та ООН і беремо на себе зобов’язання перед ними. Росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН”, – наголосив він.

За його словами, Україна не погодиться на супровід суден російськими кораблями чи присутність представників РФ в українських портах, а в разі провокацій готова на негайну військову відповідь.

Перевірки транспортних суден за потреби здійснюватимуться спільними групами у територіальних водах Туреччини.

Додамо, угода про розблокування експорту українського зерна, підписана у п’ятницю у Стамбулі, попередньо діятиме 120 днів і не передбачатиме подальшого розмінування портів або прилеглих вод з боку України.

Про це журналістам Reutersповідомив високопосадовець ООН.

За його словами, Організація очікує, що після 120 днів термін дії угоди буде продовжено, якщо до того часу не завершаться бойові дії. Після підписання негайно створюються інспекційні групи та спільний координаційний центр (СКЦ), до якого входитимуть представники ООН і, ймовірно, військові з України, Туреччини та Росії.

Українські порти потребують близько 10 днів на підготовку до експорту зерна, тож на захід і вихід суден знадобиться кілька тижнів. А проте, в ООН очікують “дуже швидких темпів виконання” домовленостей.

Угода забезпечує безпечний прохід до трьох українських портів – “Одеса”, “Чорноморськ” та “Южний” – і вихід із них за умови “де-факто припинення вогню” для кораблів і об’єктів їхнього обслуговування.

Хоча Україна замінувала прилеглі води в межах військової оборони, подальшої потреби в розмінуванні немає, додав представник ООН. Натомість кораблі будуть рухатись погодженими безпечними маршрутами без військового супроводу.

Далі під контролем СКЦ кораблі прямують Чорним морем до турецької протоки Босфор і на світові ринки. СКЦ має контролювати, щоб судна не займалися забороненою діяльністю, і вирішувати подібні випадки.