Україна зайняла 130 місце зі 168 позицій у світовому рейтингу сприйняття корупції, опинившись поруч з Іраном, Камеруном, Непалом, Нікарагуа і Парагваєм.
Про це свідчать дані дослідження Bertelsmann Foundation Transformation Index, які враховуються при визначенні світового Індексу сприйняття корупції CPI, повідомляє організація Transparency International, передає Корупція Інфо
Згідно з даними дослідження, за рік Україна змогла заробити один додатковий бал за результатами світового Індексу сприйняття корупції CPI 2015 року.
На сьогоднішній день індекс CPI країни складає 27 балів зі 100 можливих, що лише на 1 бал більше, ніж минулого року.
Крім того, зазначається, що у минулому році Україна була на 142-му місці зі 175 позицій.
У дослідженні йдеться, що здобути підвищення рейтингу цього року Україні вдалося завдяки більш критичному ставленню суспільства до корупціонерів.
Збільшилася кількість викривачів корупції, зростає число гострих матеріалів про корупціонерів у ЗМІ на які влада змушена реагувати. Представники законодавчої та виконавчої гілки влади дедалі менше використовують свої службові повноваження для незаконного збагачення, побоюючись зіпсувати свій імідж в очах суспільства. Однак, як зазначається у дослідженні, на сьогоднішній день високопосадовці рідко притягуються до відповідальності та отримують належне покарання за свої злочини.
Крім того Transparency International зауважують, що у дослідженні Freedom House Nations in Transit відмічається незначне просування в частині створення державних інституцій з протидії корупції.
Згідно з даними дослідження, влада дійсно зробила низку позитивних кроків у бік створення законодавства щодо важливих антикорупційних органів, але зволікає із його імплементацією. Окремим болючим питанням залишається намагання представників влади особисто контролювати обрання керівництва цих органів.
За даними Transparency International, найгірше на індексі CPI позначилася взаємодія влади та бізнесу.
"За останній рік рівень корупції виріс у частині надання комунальних послуг підприємцям, щорічних податкових відрахувань...Водночас відбулося несуттєве покращення щодо винесення судових рішень на користь підприємців і етичних норм поведінки державних чиновників при спілкуванні з представниками бізнесу. Але позитив у цих питаннях не переважив негатив від взаємодії із комунальниками та податківцями" – наголошують в організації.
За словами директора Transparency International Україна Олексія Хмари, показники цьогорічного індексу CPI підтверджують, що рушійною силою змін в Україні є самі громадяни.
"Саме вони контролюють посадовців, під їхнім тиском справи проти корупціонерів при владі доходять до суду. Але далі система чинить спротив, і реально мало хто з корупціонерів отримує справедливе покарання", – сказав хмара, коментуючи результати CPI-2015.
Трійкою лідерів у світовому антикорупційному рейтингу CPI 2015 року є Данія, Фінляндія та Швеція із 91, 90 і 89 балами відповідно.
Найкорупційнішими країнами світу є Північна Корея та Сомалі із 8 балами.
Індекс сприйняття корупції базується на незалежних опитуваннях, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, в тому числі Світового банку, Freedom House, World Economic Forum, Азійського та Африканського банків розвитку тощо. Індекс є оцінкою від 0 (найвищий рівень корупції) до 100 (відсутність корупції).