Попри численні заклики з боку МАГАТЕ та світових лідерів російські окупанти не зменшують свою присутність на Запорізькій атомній електростанції. Зараз територію енергоблоків №№1, 2, 4 росіяни фактично використовують в якості логістичної та військової бази.

Про це сьогодні повідомили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України.

За даними розвідки, на майданчиках ЗАЕС на постійній основі перебуває особовий склад російських окупантів, бронетехніка та вантажівки.

“Кількість транспорту та військовослужбовців постійно змінюється. Біля кожного енергоблока протягом одного дня може перебувати від п’яти до 20 одиниць техніки. Ротація відбувається приховано під час комендантської години (з 23:00 до 5:00). Всі вантажівки щільно затентовані. Є інформація, що в них можуть знаходитися боєприпаси та вибухівка”, — поінформували в ГУР МО.

У Головному управлінні розвідки зазначили, що співробітників чергових змін, які мають проводити огляд енергоблоків щонайменше один-два рази на тиждень, не допускають на контрольовану територію.

“Тих, хто намагався провести контрольні обходи, піддавали побиттям та катуванням. Декілька з них перебувають в госпіталі у важкому стані”, — додали в розвідці.

У ГУР МО України наголосили, що дії окупантів вже призвели до низки аварійних ситуацій під час яких ЗАЕС відключалась від енергоживлення.

Варто підкреслити, що зусилля генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі зі створення безпечної зони навколо Запорізької атомної електростанції не вдалися. Проте присутність МАГАТЕ на станції має дуже важливе значення.

Про це заявив голова Державної інспекції ядерного регулювання Григорій Плачков.

“Гроссі розуміє, що ліквідація наслідків буде набагато дорожче коштувати, ніж не допустити такі наслідки. Він робить усе можливе, щоб знизити ескалацію конфлікту навколо Запорізької атомної станції, розуміючи, що потрапляння конфайнмента активної зони реактора нічого доброго світу не принесе”, — зазначив він.

Плачков вважає, що Гроссі може звертатися до Радбезу ООН з питання Запорізької атомної електростанції, але всі безпекові ініціативи навколо ЗАЕС і на самій електростанції натикаються на вектор Російської Федерації.

“Я розумію прагнення і наміри Гроссі, але, на жаль, поки що ефекту від них ми не отримаємо”, — заявив експерт.

Він звернув увагу, що МАГАТЕ вдалося розмістити свою інспекцію на майданчику Запорізької АЕС, проводити ротацію своїх інспекторів.

“МАГАТЕ отримує пряму інформацію з майданчика. Також вони намагаються займатися основними питаннями, які МАГАТЕ має за своїм технічним мандатом. Перше — нерозповсюдження ядерного матеріалу. Ядерного матеріалу дуже багато на Запорізькій АЕС, і треба, щоб він не потрапив до третіх чи четвертих країн. Друге питання, яким займається МАГАТЕ, — це безпечне використання ядерної енергії. Я думаю, МАГАТЕ є стримувальним фактором для Російської Федерації, щоб вона не наробила на ЗАЕС дурниць. І третій фактор — це персонал. На мою думку, присутність на станції представників МАГАТЕ позитивно впливає на психологічний стан персоналу”,— пояснив Григорій Плачков.

Він додав, що завдяки присутності МАГАТЕ на ЗАЕС світ має більше інформації про стан справ на станції.

Нагадаємо, 22 травня росіяни вкотре обстріляли за допомогою дронів і ракет Дніпровську лінію електропередач, якою надходить електроенергія на Запорізьку АЕС. У результаті електростанція залишилася без зовнішнього електропостачання.