У 2021 році україномовні аудіогіди з’явилися у 17 музеях по всьому світу. Проекти фінансуються донорами з бізнесу. Про це Олена Зеленська, дружина президента країни, розповіла на зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією.

За словами Зеленської, створення аудіогідів стало її особистою точкою входу у культурну дипломатію. Перший проект був реалізований у Галереї Альбертіна в Відні минулого року. Він коштував до 15 тис євро, які надала Raiffeisen Group.

Зеленська уточнила, що подекуди створення аудіогідів у музеях обходиться без потреби залучати спонсорські кошти, лише часом — професійних акторів, запрошених для озвучування. На її думку, бізнесу вигідно долучатися до створення культурного продукту, бо це додає компаніям репутаційних переваг.

«Коли ми пропонуємо музею впровадити україномовний аудіогід — вони завжди щасливі. І з гордістю демонструють свої культурні надбання, щоб українці їх бачили», — сказала Зеленська.

Інший приклад — долучення компанії SOCAR Energy Ukraine до створення аудіогіду українською мовою у музеї килимів Баку.

«Крутий проект зробила компанія Megogo. Допомогла технічно реалізувати україномовний і англомовний гід по Маріїнському палацу Києва», — розповіла перша леді. Ця співпраця отримає продовження: Megogo долучиться до створення тридцяти аудіоісторій двома мовами в українських музеях.

Також перша леді розповіла на зустрічі що опікується реформою шкільного харчування. На її думку, ця галузь потребує глибшого долучення бізнесу, адже освітні заклади потребують переоснащення харчових блоків.

«Ми пройшли вже кілька етапів реформи. Оновлені державні норми гігієни і стандарти організації в школах, — це був перший етап. Тепер наступний: допомогти школам оновити харчоблоки. У 2020 році Міносвіти виділило субвенцію у розмірі 400 млн грн, якими скористалися майже 2 тис шкіл. Однак в Україні близько 15 тис шкіл», — пояснила перша леді.

Біля 1 тис. шкіл не потребують капіталовкладень, але інші повинні оновити харчоблоки новим обладнанням. «І саме тут потрібно допомога місцевого і великого бізнесу, бо на жаль місцева влада і дирекція шкіл не завжди в змозі», — додала дружина президента.

До інших напрямків діяльності першої леді входять розвиток безбар’єрності. Дружина президента називає його власною філософією. За її словами, кожна людина незалежно від віку, фізичний і ментальних можливостей, повинна мати доступ до всіх суспільних ресурсів: до інформації, освіти і нагоду потрапити у будь-яке місце.

Для початку Зеленська заохотила Офіс президента (ОП) провести безбар’єрний аудит. Внаслідок якого будівля офісу зазнає позитивних змін у бік інклюзивного пересування. Крім того, на сайті ОП повинна з’явитися інформація мовою жестів.

Перша леді ще й уклала декларації з компаніями Укрпошта, Ощадбанк, Укрзалізниця, Ашан, 1+1 Media, ДТЕК, Socar, work.ua, АТБ, Danone щодо сприяння включенню всіх суспільних груп, зокрема людей з інвалідністю, літніх людей, батьків з дітьми до шести років, жінок та молоді.

«Я вірю у ці напрямки. Тут побачила, що я дійсно щось можу зробити», — пояснила Зеленська.