Сьогодні, 30 жовтня, працівники Львівської філії «Укртелекому» пікетували місцеве відділення компанії. Люди запевняють: 70% робітників уже отримали попереджувальні листи про скорочення. Попередження прийшло і до тих, кого закон узагалі забороняє звільняти.
«Я – вдова. У мене двоє дітей, які тільки-но закінчили школу. Хто їх буде забезпечувати, як не я? Мені 53 роки. Якщо мене звільнять, то нової роботи я вже не знайду»,– обурюється працівник «Укртелекому» Марія М‘яковська.
Люди розповідають: керівництво дало їм вибір – або пишуть заяву на звільнення за згодою сторін і отримають на руки 6 окладів, або ж вони допрацьовують ще два місяці і їх звільняють із відшкодуванням однієї заробітної платні.
«То вони нас так лякають, ніби-то, попередили. Але ми не боїмося. Нам і тих шести не треба. Заробляємо лише 2 тисячі гривень на місяць. Ми не маємо ні двадцяти, ні тридцяти, ні п‘ятдесяти тисяч, як вони», – розповідає працівниця Львівської філії «Укртелекому» Надія.
Тим часом у профспілці заспокоюють. Мовляв, ніхто нікого звільняти наміру не має. Принаймні, поки що ніяких наказів не було. На цьому наполягає і нове керівництво філії.
«Це не скорочення, зараз жодної мови про скорочення немає. Йдеться про договірну роботу, про згоду сторін. Якщо люди виявляють бажання, то вони пишуть заяву, ні – значить продовжують працювати», – зазначив директор Львівської філії ПАТ «Укртелеком» Юрій Шушара.
Про те, як довго зможуть працювати ті, хто не погодився, директор відповісти не зміг, мовляв, це залежить не від нього. Та додав, що часткова реорганізація у них все ж триває. Тому люди й отримали пам‘ятку про скорочення працівників, зразок заяви на звільнення та й самі списки, тих, хто підпаде під можливе скорочення.
«Компанія змінюється, вона хоче бути ефективною, сучасною і по-європейськи орієнтованою. Для того, щоб це зробити, потрібно пройти певні етапи, у тому числі і людську оптимізацію. Тому що технології витісняють людську працю», – зізнався Юрій Шушара.
Тим часом юристи радять людям таки відстоювати своє право на роботу. Особливо тим, хто підпадає під юридичну норму «про переважне право». Це ті, котрі забезпечують двох і більше дітей, і ті, хто є безпосереднім годувальником сім‘ї. Звільняти ж одиноких матерів чи батьків, котрі виховують дитину-інваліда, взагалі заборонено.
«Потрібно написати колективне звернення до інспекції праці. Для того, щоб сам процес скорочення був на контролі державного органу влади. Також працівники мають право, отримавши наказ про звільнення, у місячний термін оскаржити його в суді. Хочу сказати, що, як правило, 99 % трудових суперечок є виграшними на користь працівника», – розповідає юрист Ірина Бабій.
Також експерти радять написати заяву до керівництва, де кожен працівник зазначить власні переваги, за які його варто залишити на роботі. Це може бути і освіта, і стаж роботи, і соціальне становище. До того ж, якщо справа дійде до суду, такий лист може допомогти.
Джерело: ZIK