Державна фіскальна служба України навряд чи зможе найближчим часом запустити механізм позбавлення субсидій українців, які отримують зарплати у конвертах.
Таку думку висловив адвокат Єгор Штокалов. За його словами, для реалізації цих планів існує низка перешкод.
"Зарплата тому і називається "у конверті", що її ніхто не може відстежити. Це особисті домовленості між роботодавцем і працівником. За паперами ці суми ніде не проходять, відповідно, ні ДФС, ні Пенсійний фонд, ні соціальні служби не зможуть належним чином довести, що людина отримувала ці гроші у конверті", — пояснив юрист.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
"Сама людина не зацікавлена надавати цю інформацію, оскільки у неї одразу виникнуть податкові зобов'язання, у неї можуть скасувати вже оформлену субсидію. Тому сама на себе не буде наговорювати. Роботодавець теж буде це приховувати, щоб його не оштрафували Центр зайнятості та Держінспекція з питань праці за неналежне оформлення трудових відносин. Там штрафи більш ніж драконівські", — додав він.
На думку Штокалова, гіпотетично доводити отримання зарплат у конверті дуже важко. Юрист припустив, що розмір зарплати можна підтвердити шляхом аналізу реальних витрат людини.
"Заправка, покупки в магазинах, оплата комунальних послуг — те, де вона розраховується банківською картою, треба зіставити з її офіційним доходом. Тоді Держпраці зможе зробити висновок, що реальний дохід саме такий, і до акту перевірки вписати саме цю суму — наприклад, не 5 тисяч, а 15", — пояснив він.
Водночас юрист припустив, що єдине джерело надійних доказів податкових зловживань — це або роботодавець, або працівник, "але якщо у них є хоча б частка здорового глузду, вони собі не робитимуть ведмежу послугу".
"На мою думку, найближчим часом ця система не запрацює, бо у нас фіскальна служба знову перебуває у процедурі реорганізації. Як скласти систему обміну інформацією між ДФС, Пенсійним фондом, Мінсоцполітики та Держпраці — це дуже великий, просто непідйомний обсяг інформації, щоб зробити це в рамках розумного терміну півроку-рік", — вважає він.