В Україні вирішили серйозно взятися за любителів насмітити. Право власності на тверді побутові відходи (ТПВ) тепер розподілять на державному рівні. До попадання в контейнер – це майно людини (підприємства), після потрапляння туди – володіння муніципалітету.

Законопроект, яким планується зрушити з мертвої точки проекти з переробки відходів, зараз готує Держенергоефективності спільно з Мінрегіоном та Мінприроди.

Так, в Україні зараз чітко не визначений статус побутових відходів, а також права власності на ці відходи і на вторинні матеріали, які виходять в ході переробки.

Тому зараз чиновники хочуть вибудувати точний ланцюжок руху відходів. Передбачається, що муніципалітет після внесення змін до законодавства буде передавати ТПВ сміттєпереробним підприємствам, які повинні з’явитися в Україні.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

На етапі збору у населення сміття потраплятиме в розпорядження спеціалізованих автопідприємств, що займаються його збиранням.

Новий законопроект переслідує дві мети. Перша – виписати права переробників на сміття, щоб вони активно будували переробні заводи по Україні.
 
Друга – змусити муніципальну владу ставити різні контейнери, а людей – правильно сортувати відходи перед викидом. Окремо потрібно буде викидати скло, папір і метал.

«В Україні досі немає роздільного збору сміття, хоча з 1 січня 2018 року в країні набув чинності закон, що зобов’язує громадян і підприємства сортувати побутові відходи. Але по факту цього не відбувається. Також не застосовуються діючі штрафи – хоча в європейській практиці за «неподілене» сміття жорстко штрафують», – розповідає експерт.

Відзначимо, що вже зараз за небажання сортувати сміття людей повинні штрафувати на 20-80 неоподатковуваних мінімумів (340-1360 грн), а юросіб – на 50-100 мінімумів (850-1700 грн.). У Німеччині, наприклад, за таке порушення спершу можуть виписати штраф на € 10-50, повторна сума покарання може досягти € 2500.

Новий законопроект не передбачає підвищення штрафів. Але в ньому буде чітко позначена структура-контролер, яка повинна не просто лякати відповідальністю, а фактично виписувати штрафи і добиватися їх сплати. Все це повинно стати простіше після виписування прав власності на ТПВ.

«Відповідальність за збір сміття і забезпечення умов для його сортування буде на муніципалітеті. Доручити контроль над виконанням збираються Держекоінспекції. Вона ж зможе виписувати штрафи», – уточнив експерт.