Просування українських військ на півдні повільне, але впевнене, про це повідомила керівник пресцентру сил охорони та оборони оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк.
“Щодо ситуації в південному регіоні, вона залишається стабільно-напруженою, просування наших військ відбувається: воно повільне, але впевнене. Оголошення про наші успіхи буде, щойно вони будуть закріплені”, – сказала Гуменюк на брифінгу в Медіацентрі “Україна” в Києві у понеділок.
Вона наголосила, що основними досягненнями українських військових є ураження командних пунктів та логістичних центрів, таких як склади боєприпасів, паливно-мастильних матеріалів.
Є досягнення щодо влучання по військовій техніці, яка перебуває безпосередньо на позиціях вздовж лінії зіткнення. Вони досить суттєві, тому що ми вражаємо одиниці, які становлять велику загрозу для тих населених пунктів, які піддаються обстрілу, це і важка ствольна артилерія, і реактивні системи залпового вогню – таких установок нами знищено близько десятка за ці два вихідні дні, – розповіла Гуменюк.
Вона також зазначила, що активність РФ зі стягування техніки та підтягування резервів відбувається, але є дуже млявою.
Активність зі стягування техніки та підтягування ворожих резервів відбувається, але вона дуже млява. Втім, ми розуміємо, що їм треба на це час, їм потрібен цей ресурс, і вони їх вишукують на якихось своїх ресурсах та резервах. Вона потроху спостерігається, але на тлі загальної розгубленості ворога та деморалізації особового складу” – пояснила Гуменюк.
Як відомо, Президент України доручив вищому військовому керівництву розробити план деокупації прибережних районів півдня, які мають життєво важливе значення для економіки країни, повідомив міністр оборони Олексій Резніков. А віце-прем’єр із реінтеграції Ірина Верещук закликала українських громадян покинути підконтрольний Росії південь країни через плани розпочати контрнаступ.
Тож українців хвилюють питання: Коли і за яких умов контрнаступ може виявитися успішним? Чому важливо враховувати фактор битви за Донбас? Експерти намагались відповісти на ці запитання виданню “Коментарі”.
Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко ввжає , що досить складно, з одного боку, вести оборонні дії на Донецькому напрямку (особливо в районі Бахмута, Слов’янська, Краматорська), а з іншого – здійснювати контрнаступальні операції у напрямку того ж таки Херсона. Це потребує відповідних сил та засобів. Але, якщо верховний головнокомандувач прийняв таке рішення, то їх зберуть до потрібного моменту”.
Природно, під час активних бойових дій у цих районах ми прагнемо, щоб українські громадяни були максимально в безпеці. Тому і просимо на цей час або залишити ті чи інші райони, або перебувати у сховищах, пояснює генерал. За його словами, важливим внеском у ухвалення рішення про підготовку контрнаступу є допомога сучасними озброєннями з боку союзників, що посилюється.
Водночас політолог, експерт із питань російської агресії проти України Віктор Каспрук вважає, що битва за Донбас може стати вирішальним чинником у війні Росії з Україною. Це, на його думку, добре розуміють як у Києві, так і в Москві. “Тому звільнення Донбасу від рашистів, як і деокупація прибережних районів території півдня України, визначаються як пріоритетні завдання для української армії. Можливо, зараз і не варто було б говорити про це публічно. Але в Кремлі і так прекрасно розуміють, які головні пріоритети українського керівництва.
Експерт резюмує все тим, що воюючи за стандартами НАТО, українська армія зважає на всі нюанси розвитку подій. У тому числі при розробці контрнаступу.