Вперше за понад два роки союзники сядуть за стіл переговорів з Кремлем.

Сьогодні союзники НАТО сідають за стіл переговорів із Росією. Шукатимуть вихід із безпекової кризи й обговорюватимуть, зокрема, майбутнє України в Альянсі.

Найважливіший раунд дипломатичного марафону, що цього тижня триває між Росією й Заходом, сьогодні стартує в Брюсселі. За кілька годин російська делегація привезе свої ультиматуми до штаб-квартири Альянсу та озвучить їх на засіданні Ради Росія-НАТО.

Вперше за понад два роки союзники сядуть за стіл переговорів із Росією. Говоритимуть про те, що останні місяці бентежить увесь демократичний світ, – російських солдатів, танки. Крім того, як пише “Нью Йорк Таймс”, посилаючись на американських чиновників,  уже й військові вертольоти, що кружляють повз українських кордонів, створюючи неабияку напругу на східному фланзі Європи.

Росію союзники закликатимуть до деескалації і конкретних кроків у цьому напрямку, а аткож попереджатимуть про безпрецедентні наслідки, якщо її війська перетнуть червону лінію, що проходить по рубежах України. Стягнувши туди своїх солдатів, Росія запропонувала Альянсу домовитися. Також зажадала юридичних гарантій, що Україна ніколи не приєднається до НАТО. До слова, про це теж йтиметься сьогодні на переговорах.

Союзники єдині в тому, щоби російські ультиматуми відкинути і дати зрозуміти, що не Москві вирішувати, хто може, а хто ні, – бути частиною НАТО. Тож для України, заявляли раніше в Альянсі, не буде неприємних несподіванок і жодних рішень про неї без Києва країни-члени НАТО обіцяли не схвалювати.

Переговори завершуються пообіді. Тоді ж стане ясно, чи готова Москва до дипломатичного врегулювання напруженої ситуації.

А от переговори між США і Росією завершаться успіхом лише в разі “атмосфери деескалації”, для досягнення якої Москві необхідно пояснити або зупинити військові навчання поблизу кордонів з Україною.

Про це заступниця держсекретаря США із політичних питань Вікторія Нуланд і речник американського Держдепу Нед Прайс заявили під час брифінгу у вівторок, 11 січня.

За словами Нуланд, Росія поки не вдалася до кроків, необхідних для деескалації.

“Ці переговори продовжаться, але вони не увінчаються успіхом, якщо ми не зможемо провести їх в атмосфері деескалації. Над Україною не повинен висіти цей дамоклів меч”, – підкреслила вона.

Прайс, зі свого боку, зазначив, що зниження напруженості передбачає, зокрема, “повернення російських військ до казарм”, а також “прозорість будь-яких легітимних навчань, які відбуваються на території РФ”.

“Навчання мають бути або пояснені, або зупинені, щоб вказане важке озброєння повернулося до звичних місць зберігання, – наголосив речник Держдепу. – Ми прагнемо зробити все можливе, щоби підтримати дипломатичне врегулювання конфлікту на сході України”.

Нед Прайс додав, що Україна “продемонструвала прихильність до мирного припинення війни” і США “готові підтримати ці зусилля”.

Він також нагадав, що декілька місяців тому на кордонах України не було 100 тисяч російських військовослужбовців, масштабних навчань із бойовою стрільбою і маневрів з важким озброєнням, гелікоптерами тощо. За його словами, Кремль і не намагався діяти таємно.

“Це підкреслює і підтримує наше занепокоєння, а також той факт, що це робилося і робиться у спробі залякати”, – додав він.

Нагадаємо, що в понеділок, 10 січня, у Женеві завершилися переговори урядових делегацій Росії та США про так звані “гарантії безпеки”, якими Москва вимагає виключити можливість вступу України до НАТО.

Після зустрічі перша заступниця держсекретаря США Венді Шерман заявила, що Росія не дала гарантій не вторгатися до України. Також вона попередила Росію про нові санкції через агресію проти України.

Тим часом конгресмени в США запропонували оголосити Україну країною “НАТО-плюс”.