Російські літаки з ядерною зброєю порушили повітряний простір Швеції. Про це повідомив шведський телеканал TV4 Nyheter. За даними телеканалу, інцидент стався поблизу Готланду 2 березня, водночас порушення було умисним актом із метою залякування Швеції.

До групи літаків, які вилетіли з російської авіабази в Калінінграді, входило чотири літаки – два штурмовики типу Су-24 і два винищувачі типу Су-27, які їх супроводжували.

За інформацією джерел TV4 Nyheter, ядерною зброєю було оснащено штурмовики. Порушення повітряного простору Швеції тривало приблизно одну хвилину.

У відповідь шведські повітряні сили підняли у повітря два винищувачі JAS 39 Gripen.

У збройних силах Швеції не коментували, чи були російські штурмовики оснащені ядерною зброєю, проте підтвердили, що провокацію РФ здійснила свідомо.

Нагадаємо, Швеція є членом Євросоюзу, але не є членом НАТО. Принцип неприєднання до військових альянсів у Швеції було закріплено на законодавчому рівні. 2016 року парламент Швеції ратифікував угоду про допуск військ НАТО на свою територію.

13 січня 2022 року генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Швеція та Фінляндія можуть розраховувати на швидкий вступ до Альянсу. Глава МЗС РФ Сергій Лавров сказав, що ті, хто “закликає” Швецію та Фінляндію до НАТО, не поважають їхній суверенітет.

Колишній командувач сухопутних сил британських ЗС відставний генерал Нік Паркер заявив, що НАТО зазнала поразки, оскільки їй не вдалося запобігти конфлікту на території України, і зараз альянс змушений займати пасивну позицію.

«Вважаю, що висловлю дещо спірну думку, сказавши, що НАТО була переможена, блеф НАТО виявився розкритим. Нам не вдалося завадити росіянам завдати потужного удару по Україні, і тепер НАТО захищає свої кордони, кордони країн Балтії, Польщі, Угорщини та Румунії, що розширилися після 2004 року. Їй необхідно захищати їх, у військових це називається “зайняти оборонну позицію”, – зазначив він сьогодні, 31 березня, в інтерв’ю радіостанції Бі-бі-сі.

«Не думаю, що альянс має можливість перейти в наступ, враховуючи деякі розбіжності в позиціях трьох десятків (що входять до НАТО) країн», — вважає Паркер.

Він висловив думку, що існує необхідність “у коаліції меншого масштабу, яка могла б почати виробляти наступальну контрстратегію” проти Росії.

У 2016 році Паркер отримав посаду радника Степана Полторака, який обіймав тоді посаду голови Міноборони України. Разом з американським відставним генералом Джоном Абізаїдом він надавав Києву допомогу у реформуванні української армії.

Командувач військ США в Європі, генерал Тод Уолтерс заявив, що вторгнення Володимира Путіна в Україну показало, що зусилля адміністрації Байдена “стримати і переконати” російського лідера зазнали невдачі. Він розповів, що перед початком широкомасштабної війни в Україні президент США разом із союзниками працювали над посиленням санкцій проти РФ та зміцненням східного флангу НАТО.

Уолтерс також зазначив, що Путіну брехали про реальний стан російської армії. Про це він сказав, виступаючи перед комітетом Палати представників з питань збройних сил, про засідання якого пише Daily Mail.

За словами Уолтерса, напередодні вторгнення президент Джо Байден працював із союзниками над посиленням санкцій проти Москви та розміщенням військ для зміцнення східного флангу НАТО. Метою стратегії було “стримати та відмовити” Путіна від початку вторгнення.

Коли член палати представників – республіканець Майк Галлахер запитав Уолтерса, чи вважає той, що стримування в Україні зазнало невдачі, той відповів: 

“Не можу заперечити ваш висновок”, додавши при цьому, що “солідарність НАТО збереглася”.

Також у США запевняють, що вище командування російської армії ввело Путіна в оману щодо реального стану справ у ЗС РФ, що змусило його “відчувати себе введеним в оману” та загострило відносини з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу та його відомством.