Верховна рада схвалила в другому читанні законопроект президента Володимира Зеленського про відновлення позбавлення волі за брехню у деклараціях. Йдеться про проект закону №4651.

“За” проголосували 307 нардепів.

Закон вносить зміни до статті 366-2 Кримінального кодексу. Для депутатів, держслужбовців і представників органів місцевого самоврядування передбачили обмеження волі на строк до 2 років і штраф від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо зазначені особи не внесли в декларації активи і нерухомість на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Якщо ж вартість незадекларованого буде понад 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, то депутату, держслужбовцю або представнику органів місцевого самоврядування загрожує 2 роки в’язниці або штраф від 4000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зміни до статті 366-3 Кримінального кодексу посилюють відповідальність за неподання декларації держслужбовцями та представниками органів місцевої влади. У разі доведення провини зазначені особи можуть отримати до двох років тюремного ув’язнення.

Зазначимо, що парламентарі 3 червня підтримали законопроєкт, який відновлює кримінальну відповідальність за брехню у деклараціях. Однак документ у новій редакції фактично знищить систему електронного декларування.

Про це заявив очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін на своїй сторінці у фейсбуці. Він підкреслив, що у такій редакції законопроєкт робить ще гірше, ніж було до цього.

Шабунін пояснив, що саме правки нардепів скорегували президентський законопроєкт не в кращій бік. Мовиться передусім про:

  • правку нардепа від “Слуги народу” Ігоря Фріса, яка робить неможливим покарання за брехню щодо майна родичів (навіть, якщо декларант знає про майно).
  • правкою мажоритарника Олександра Ковальова депутати знесли покарання у вигляді позбавлення волі за умисне неподання декларацій.

“Ба більше, тепер зазначати майно, яким користується чи володіє член сім’ї треба лише коли сам член сім’ї надав таку інформацію декларанту. Раніше декларант мав вказати усю відому йому інформацію, а щодо іншого – вказати, що член сім’ї відмовився надати дані”, – зауважив Шабунін.

На думку очільника ЦПК, відповідає за цей корупційний тероризм спікер Дмитро Разумков.

“Так само, Разумков організував зимове голосування за відновлення декларування без покарання тюрмою за брехню в ньому. Вже найближчим часом побачимо, чи підтримає цю корупційну змову Володимир Зеленський”, – підкреслив антикорупціонер.

Він також нагадав, що ефективна система електронного декларування була однією з ключових умов отримання Україною безвізу з ЄС.