Ситуація в Україні із захворюванням на гепатит С набуває загрозливого характеру, передає Корупція.інфо
Про це заявив сьогодні на брифінгу виконавчий директор Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» Андрій Клепіков.
За його словами, це підтверджують і результати тестування, які засвідчили, що «8,5% українців в середньому показали позитивний результат тестування на гепатит С».
Директор з політики та партнерства Альянсу громадського здоров’я Павло Скала повідомив, що загальнодержавне експрес-тестування на вірусний гепатит С проводилося Альянсом вже п’ятий рік поспіль з нагоди Міжнародного дня боротьби з вірусними гепатитами, який відзначається у світі 28 липня. За його словами, цього року таке тестування проводилось у 26 містах всіх областей України, за винятком окупованого Криму та окупованих районів Донбасу.
Як повідомлялося раніше, тест на гепатит можна було зробити і у Львові 28 липня.
Клепіков зазначив, що всього було протестовано 3844 особи, і у 324 випадках (8,5%) експрес-тест показав позитивний результат на наявність антитіл до вірусного гепатиту С.
«Це не просто інформація, яку можна взяти до відома, а це фактично заклик до керівників держави, до МОЗ, до громадськості: «Схаменіться»», – заявив експерт. За його словами, причиною того, що в Україні одна з найгірших ситуацій у Європі з гепатитом С – недофінансування державної програми. Клепіков сказав, що загальнодержавна програма боротьби з гепатитами недофінансова на 79%.
На уточнююче запитання журналістів про те, чи можна вважати, що, відповідно до результатів опитування, захворюваність в Україні на гепатит С становить 8,5%,
Клепіков повідомив, що найбільш складна ситуація із захворюваністю на гепатит С на півдні і сході України, але «періодично вистрілюють певні області чи в центрі , чи на заході України». За його словами, цього року такою областю виявилася Хмельницька, де при тестуванні виявлено гепатит С у 15,33% протестованих.
Клепіков наголосив, що насторожує і той факт, що більшість з громадян, які пройшли тестування, ніколи раніше не перевірялись на гепатит С (від 85 до 98% в залежності від міста).
В Альянсі нагадують, що тестування на гепатити не входить до обов’язкових медичних обстежень, і більшість хворих (навіть з числа учасників АТО) дізнаються про захворювання вже на пізніх стадіях.
При цьому зазначається, що серед представників найуразливіших груп населення, зокрема, серед споживачів ін’єкційних наркотиків, рівень захворюваності становить понад 70%.
Клепіков наголосив, що високий рівень інфікування у великих містах, включаючи Київ, де тестування дало показник у 14,65%.
Клепіков зазначив, що гепатит С – виліковна хвороба. Він підкреслив, що «результати виліковності – це 93%» в Україні. За його словами, «за оцінками міжнародних експертів, в тому числі і Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість людей з гепатитом С може сягати чотирьох мільйонів наших співгромадян, що десь підтверджується і результатами цього загальноукраїнського тестування». Він наголосив, що «має бути план на державному рівні, як звільнитися від цієї хвороби, так як раніше звільнилися від чуми».