Кабінет міністрів змінив правила програми "Доступне житло": тепер українці зможуть самі вибирати квартири, до того ж "знижку" поширили на вже побудовані будинки. Незважаючи на нововведення, головна проблема — недостатнє фінансування — залишається.

Кому і як держава допоможе купити нерухомість

Переселенці, ветерани АТО й українці, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на допомогу під час купівлі житла. Для перших двох категорій розмір цієї допомоги становитиме 50% від ціни на квартиру, а для тих, хто потребує покращення житла — 30%.

Хто може отримати допомогу:

  • переселенці;
  • ветерани АТО;
  • живуть у будинках, де не дотримуються санітарні норми;
  • українці з інвалідністю та захворюваннями, які не дозволяють жити в одній кімнаті з іншим членом сім'ї;
  • знімають квартиру від 5 років;
  • живуть у маленьких квартирах або гуртожитках.

Ще одна умова — дохід одного члена сім'ї (з урахуванням пенсій і всіх виплат) не повинен бути вище трьох середніх зарплат у регіоні (за даними Держстату). Наприклад, якщо купувати квартиру в Києві, середній дохід одного члена сім'ї не повинен перевищувати 13,6 тис. грн. Якщо мова про сім'ю із трьох осіб, сукупний дохід не повинен бути вищим, ніж 40,8 тис. грн.

Але не варто розраховувати, що держава віддасть 50% за будь-яку квартиру, яку вибере переселенець або ветеран. Вона повинна бути певного розміру і з певною вартістю.

Яку квартиру можна купити

Для сім'ї із трьох осіб квартира повинна бути не більше, ніж 52,5 кв.м. Так, на родину виділяють 10,5 кв.м, ще 21 кв.м — на кожного члена. Якщо, наприклад, знайти квартиру на трьох осіб із площею 55 кв.м, то за "зайві" 2,5 кв.м доведеться оплачувати самостійно.

Тим часом у правила внесли ще ряд змін. Наприклад, якщо раніше мова йшла тільки про квартири у будинках, які тільки зводяться, зараз держава дозволила купувати "за пільгою" у вже зданих багатоповерхівках. Причому отримане житло три роки не можна продавати, розповів віце-прем'єр Геннадій Зубко.

Є також обмеження і за вартістю квадратного метра. Для Києва це — 19,5 тис. грн ($ 696), а для Дніпра — 16,2 тис. грн ($ 578). Тобто, сім'я із трьох осіб у столиці за допомогою програми може купити квартиру вартістю $ 36,5 тис. При цьому середня ціна на квартиру, яка за площею підійшла б такій сім'ї, становить $ 44,8 тис, а мінімальна — $ 30 тис.

Важливе нововведення — якщо раніше чиновники самі вибирали новобудови, у яких можна було купити житло за програмою, зараз українці мають право вибирати будинок самостійно. У Мінрегіонбуді впевнені, що це дозволить уникнути корупційних ризиків. Мовляв, раніше допомогу пропонували на купівлю квартир, які були на 20-30% дорожчі, ніж ринкові. Це могло відбуватися у результаті підкупу чиновників.

Які документи потрібно зібрати

Щоб взяти участь у державній програмі (або принаймні спробувати), до територіального підрозділу "Держмолодьжитло" потрібно принести такі документи:

заяву (пишеться на місці); паспорт і свідоцтво про народження (для дітей); довідку про реєстрацію місця проживання (для переселенців); виписку з Держреєстру прав на нерухоме майно; довідку про те, що перебуваєте на квартирному обліку (якщо перебуваєте); довідку про доходи; письмову згоду всіх членів сім'ї; документи, які підтверджують спорідненість усіх, на кого нараховується норма житла; лист від забудовника (про намір укласти договір); довідку про те, що сім'я перебуває на обліку переселенців, член сім'ї — ветеран АТО (якщо є); акт технічного стану будинку.

Після цього у чиновників є 15 днів на перевірку документів. Про результати повинні повідомити

Де взяти гроші на решту суми

Якщо у сім'ї немає від 50 до 70% від вартості житла, на ту частину, яку не покриє держава, доведеться оформляти іпотеку. Кредит на житло, наприклад, в "Укрбуд" за допомогою банків-партнерів, видається терміном до 30 років під 14,1% річних. Перший внесок — від 10%.

Іпотечне кредитування в Україні залишається нерозвиненим, як говориться у звіті НБУ (вони вивчили ситуацію у 24 банках), середній дохід української сім'ї, яка бере іпотеку, становить понад 37,9 тис. грн. Головна проблема, зазначає регулятор, у країні не вистачає надійних позичальників. Для банків будь-яка іпотека — ризиковане вкладення. Середня ставка — до 24% річних.

Місячний платіж за іпотекою в такому випадку, залежно від термінів і вартості житла, буде коливатися у межах 10 тис. грн.