Якщо в родині є непрацююча людина, при розрахунку субсидії будуть вважати, що вона заробляє 2,9 тис. грн

Українцям вже через кілька місяців прийдуть платіжки на оплату опалення: тариф на тепло підняли в кілька разів. Крім того, в цьому році подорожчали світло, газ, гаряча і холодна вода. За прогнозами Кабінету міністрів, до опалювального сезону кожна третя сім'я в Україні оформить субсидію. Тільки в цьому році в знижці на оплату "комуналки" відмовили 150 тис. сімей: кількість відмов зросла в два рази. Сайт Сегодня.ua з'ясовував, кого і за що можуть позбавити субсидій, передаєbbcccnn.com.ua з посиланням на varota.com.ua.

Як розраховують субсидію

Як пояснили "Сегодня.ua" на гарячій лінії міністерства соціальної політики, сім'я, яка оформила субсидію, платить за комуналку не більше 15% від свого сукупного доходу. Однак при цьому також враховується кількість осіб, які проживають в квартирі. Наприклад, сім'я з трьох осіб з сукупним доходом 15 тисяч гривень повинна платити за комунальні послуги не більше 4020 гривень. У той же час, якщо субсидію оформляє самотня людина з доходом 5 тисяч гривень, субсидія їй не призначена до тих пір, поки рахунки за комуналку знаходяться в межах 3659 гривень.

Порахувати орієнтовний розмір субсидії можна на спеціальному калькуляторі на сайті уряду.

Якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 2900 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім'ї вважали дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму. Так, якщо сім'я з 4 працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один з членів сім'ї офіційно не працює, при нарахуванні субсидії буде вважатися, що сім'я заробляє 12,9 тисяч гривень.

Субсидія призначається на 12 місяців і автоматично продовжується. З початком нового опалювального сезону – з 1 жовтня, оновлення субсидії відбувається автоматично. Як правило, пік звернень за субсидіями доводиться на початок опалювального сезону, як наслідок – черги і велике навантаження на працівників органів соціального захисту. Тому в Мінсоцполітики радять оформляти "знижку" заздалегідь.

У цьому році, за інформацією Державної служби статистики, субсидії оформили ще 3 мільйони українців. Таким чином, на даний момент 30,8% всіх сімей отримують "знижку" на оплату комунальних послуг від держави. Найбільше субсідіантів в Сумській і Тернопільській областях, там державну допомогу отримують більше половини місцевих жителів. Щоб оформити субсидію необхідно в відділення соцзахисту за місцем проживання (можна поштою) надати всього два документи: декларацію про доходи і заяву.

За що можуть забрати субсидію

У Мінсоцполітики зазначають: субсидія – безповоротна державна допомога. Ще кілька років тому в Кабміні планували: якщо субсидія отримана незаконно (наприклад, сім'я приховала додатковий дохід), доведеться в двократному розмірі повернути державі гроші. Однак, пізніше цю норму скасували. На даний момент навіть та сім'я, яка приховує свої доходи, після "викриття" може втратити субсидії, при цьому "зекономлені" гроші повертати не потрібно.

За словами міністра соціальної політики Андрія Реви, головна причина, через яку можуть відмовити в субсидії, – одноразове придбання певного товару на суму від 50 тисяч гривень.

"При зростанні кількості субсідіантов з 1,7 мільйона до 5,5 не повинна було зрости і кількість тих, кому відмовлять? Збільшення кількості субсідіантов відбулося майже в чотири рази, а зростання відмов – в два рази. Це прийнятний показник ", – цитує чиновника прес-служба міністерства.

На гарячій лінії Кабміну "Сегодня.ua" уточнили, з яких причин українців можуть залишити без субсидії:

Якщо в період 12 місяців до оформлення субсидії було придбано виріб або оплачена послуга на суму від 50 тисяч гривень
Якщо субсідіант приховує додаткових дохід
"Субсидію не можуть отримати люди, які в період за 12 місяців до моменту подачі заяви на оформлення субсидії здійснили покупку або оплатили послугу на суму від 50 тисяч гривень. Виняток – оплата комунальних послуг в межах соціальних норм. Також до уваги не беруться медичні маніпуляції, спрямовані на забезпечення життєдіяльності ", – розповіли на гарячій лінії Кабміну.

Якщо один з членів сім'ї, наприклад, оплатив офтальмологічну операцію на суму від 50 тисяч гривень, в субсидії такій сім'ї можуть відмовити. "Якщо оплатили таку операцію, ніхто не позбавляє права подавати заяву на субсидію. Однак вже остаточне рішення, покладена субсидія чи ні, в такому випадку прийме комісія ", – пояснили на гарячій лінії.

В загальний дохід при нарахуванні субсидії також враховується дохід від сільськогосподарської діяльності, здачі житла в оренду, дохід від банківських депозитів або цінних паперів. "Чи враховуються ті доходи, які отримані в рамках цивільно-правового договору – від здачі майна в оренду, продажу сільськогосподарської продукції і так далі", – відзначили в Кабміні.

Для того, щоб «вирахувати» недобросовісних одержувачів субсидій, міністерство фінансів проводить масштабну верифікацію. Так, паралельно з підвищенням тарифів чиновники планують впроваджувати програму з енергозбереження і перевіряти, чи всі субсідіанти дійсно мають право на допомогу від держави.

До слова, в інтернеті можна знайти десятки оголошень про оренду квартир з хорошим ремонтом і оформленою субсидією. У міністерстві економіки говорять, якщо сім'я здає квартиру, оформити субсидію вони можуть тільки на те житло, в якому живуть. Більш того, при оформленні субсидії буде враховуватися і дохід від здачі в оренду житла. Як припускають чиновники, найімовірніше ті, хто здає квартири з "субсидіями", приховують додатковий дохід від оренди.

"Всім, хто отримує допомогу і дійсно повинен її отримувати, боятися не потрібно. Не будуть відбирати у людей пільги субсидії. Боятися потрібно тим, хто використовує цю систему незаконно. Якщо оформляють на померлих людей, на людей, які виїхали. Боятися потрібно тим, хто порушує закон ", – розповідає заступник міністра фінансів Оксана Макарова.

На початку року президент Петро Порошенко підписав Закон "Про внесення зміни до Бюджетного кодексу України", згідно з яким Мінфін отримав доступ до банківської таємниці для перевірки інформації про одержувачів субсидій, пільг, пенсій.

"При здійсненні повноважень щодо контролю за дотриманням бюджетного законодавства в частині моніторингу пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат Міністерство фінансів України має право отримувати інформацію, що містить банківську таємницю, персональні дані", – йдеться в законі. При цьому інформацію міністерство буде отримувати від банку без попередньої згоди індивідів.

Оксана Макарова зазначила, перевірку проводитимуть лише за тими даними, які є у держорганів. Так, наприклад, якщо жителі села продають молоко, але цей дохід не реєструють, його при "верифікації" враховувати не будуть.

Плани на майбутнє: субсидії хочуть монетизувати

Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик анонсував введення в одному з міст України проекту по монетизації субсидій. Гроші, які держава виділяє на субсидію для конкретної сім'ї, будуть переводити на карту "Ощадбанку" (енергетичну картку). Цією карткою потрібно буде розплачуватися за "комуналку". Якщо сім'я заощадить (використовує менше газу, гарячої води і утеплить житлоплощу), ніж передбачено нормами споживання, решту грошей їм видадуть готівкою, витрачати їх можна буде "на свій розсуд". Як зазначає міністр, за опалювальний сезон ця сума може досягти 10 тисяч гривень.

"Тобто на картці держбанку буде перебувати вся субсидія, людина може розраховуватися цією карткою тільки за ті послуги, які надаються по теплу, іншим комунальним послугам, в загальному, по тому, що покриває субсидія. Під кінець опалювального сезону гроші, які залишилися на картці, людина зможе монетизувати: зняти готівкою і використовувати на свій розсуд ", – пояснив міністр Насалик.

На думку чиновника, це буде стимулювати українців утеплювати свої будинки, міняти вікна і економити енергоносії. В ефірі одного з українських телеканалів міністр енергетики зазначив, що пілотний проект з монетизації субсидій пройде в "місті, яке я очолював" (з 2006-го року Ігор Насалик був мером 60 тисячного міста Калуш в Івано-Франківській області).

Якщо проект затвердять в Кабінеті міністрів, а після успішно реалізують в Калуші, можливо, що незабаром за допомогою цієї моделі будуть монетизувати субсидії у всій Україні. Вже зараз, як каже міністр енергетики, цю ідею підтримав міністр соціальної політики Андрій Рева.