Ситуації, коли так звані “мажори” є винуватцями резонансних ДТП, а потім їх намагаються “відмазати” в судах, на жаль, стають все більш поширеними в Україні
Кирилу Островському, який в Києві на смерть збив дівчинку, завдяки суспільному резонансу “відмазатися” поки не вдалося: Шевченківський райсуд столиці відправив його в СІЗО на два місяці без права внесення застави. Однак, нардеп Ігор Мосійчук стверджував, що йому вже дзвонили колеги по парламенту з проханнями поменше приділяти уваги цій темі.
Як розповів полтавський активіст Дмитро Бурмака, основних схем, завдяки яким п’яним винуватцям ДТП вдається уникати відповідальності, діє дві.
“Перший варіант – домовитися безпосередньо в лікарні, де беруть аналізи на алкогольне і наркотичне сп’яніння. Ставка від 3 до 5 тисяч гривень. Але лікарі допомагають тільки в тому випадку, якщо за винуватця ДТП ручається якийсь знайомий, тобто все робиться через посередників і перевірених людей. Безпосередньо лікарі не беруть грошей», – говорить Дмитро Бурмака.
Популярне: “Задерла спідницю та просила взяти аналізи”: В Одесі слідчий поліції влаштувала п’яну ДТП
Другий варіант – домовитися безпосередньо з суддею. Цим вже займається адвокат. В такому випадку, суд може анулювати протоколи, вказавши, що порушено процедуру. Природно, домовитися з суддею дорожче, ніж з лікарем, але ця сума менше штрафу, який доведеться заплатити п’яному водієві. Приблизно 7-10 тисяч.
Пару раз були випадки, коли намагалися вирішити з патрульними поліцейськими, навіть самі патрульні пропонували вирішити питання, але в підсумку патрульних в рамках кримінальної справи заарештували, розповів активіст. В результаті, за його словами, один відбувся штрафом і був звільнений, а другий отримав 5,5 років.
Правда, такі такси діють в разі, якщо в ДТП постраждав тільки метал автомобіля, а не живі люди, або просто водій попався п’яним за кермом. Що стосується аварій із загиблими, то вибір залишається таким само: лікарня чи суд, просто ставки зростають у багато разів, а суми хабарів обчислюються вже в іноземній валюті.
Ось і виходить, що закон є, але виконувати його зовсім не обов’язково. А саме невідворотність покарання, на думку експертів, і є єдиною гарантією порядку і безпеки на дорогах, адже якою б штраф ні намалювали законодавці, якщо у водія буде залишатися можливість “вирішити по-людськи”, люди будуть гинути і далі. При цьому невідворотність покарання в першу чергу мають відчути не водії, а чиновники, правоохоронці та лікарі, які допомагають винуватцям ДТП “відмазатися”.
“А зараз всі прекрасно розуміють, що ніякої відповідальності не буде. Навіть поліцейський, який попадається на хабарі, зараз становить договір з прокуратурою, визнає провину і відбувається простим штрафом. А що стосується суддів, то їх процесуально неймовірно важко зловити на хабарі. Все вирішується через Київ. Нещодавно у нас все ж прибрали одного суддю, якого спіймали на хабарі, але ви собі не уявляєте, як це було важко”, – підсумував активіст.