Олександр Лукашенко, який перебував на посту президента Білорусі п’ять термінів поспіль, звинуватив опозицію в захопленні влади в країні, назвавши її “нацистами” і пригрозив “остудити деякі гарячі голови”.

Таким чином він відреагував на створення Координаційної ради з передачі влади, передає “Белта”.

“Я хочу попередити тих, хто увійшов у цей штаб, що ми будемо вживати адекватних заходів. Але виключно за конституцією і законом. У нас достатньо цих заходів, щоб остудити деякі гарячі голови”, – заявив він.

За словами Лукашенка, до Координаційної ради нібито увійшли “колишні прикоритники, як вони їх називають – там колишні, скривджені, які колись походили у владі, і відверто відв’язні нацисти”.

Нагадаємо, що в понеділок, 17 серпня, був оголошений попередній склад Координаційної ради.

До нього увійшли:

Дмитро Крук – економіст;

Ігор Кабушков – представник студентської спільноти;

Андрій Курейчик – кіносценарист, драматург, режисер і публіцист;

Євген Лівянт – педагог, керівник репетиторського центру “100 балів”;

Сергій Макейков – делегат Білоруського металургійного заводу;

Тетяна Маринич – засновниця групи компаній BELBIZ;

Володимир Пугач – музикант і юрист;

Віталій Римашевський – співголова “Білоруської християнської демократії”;

Анна Северинець – вчителька, письменниця і літературознавиця;

Андрій Стрижак – активіст кампанії BU-COVID;

Юрій Хващевацький – кінорежисер;

Олександр Центер – глава групи компаній “А-100”;

Володимир Цеслер – художник;

Сергій Чалий – незалежний аналітик, економіст;

Юлія Чернявська – культурологиня, професорка;

Олексій Щурко – бізнесмен.

Про програму переорієнтації на Захід
Лукашенко розкритикував програму Координаційного штабу, в якій вказані першочергові заходи до 2021 року і довгострокові до 2030 року. Він доручив уряду підготувати висновки про можливі наслідки програми опозиції.

Зокрема, мова йде про вихід з інтеграційних утворень, в яких домінує Росія, зокрема, Євразійського союзу і Союзної держави.

“Наприклад, вихід з Союзної держави, Євразійського союзу, Митного союзу (правда, неписьменні, такого вже немає – у нас Євразійський союз вже створено в розвиток Митного союзу), інших інтеграційних утворень, де домінує Росія. Маю сказати, що в жодній тій структурі Росія не домінує. Треба читати статутні документи. Там питання ухвалюються консенсусом, і кожна країна має один голос”, – зазначив Лукашенко.

При цьому член Координаційної ради Марія Колесникова заявила, що опозиція не обговорює можливий вихід країни з союзних з Росією структур.

Також він висловився проти введення прикордонного та митного контролю на кордоні з РФ і заборони на продаж російським компаніям об’єктів білоруської інфраструктури.

“Постає питання, а яким можна? Природно, західним. Моя позиція і наша однозначна: ми нікому нічого не збираємося продавати. Так, як було досі”, – підкреслив Лукашенко.

Він також прокоментував пункт щодо звільнення ЗМІ від контролю з боку держави. “Тобто сьогодні контроль держави – це погано, не може бути. А ось якийсь координаційну раду з якихось шарлатанів буде створений, ось вони контролюватимуть ЗМІ. Ну, так було в Україні і інших країнах, ви це знаєте”, – сказав Лукашенко.

Також Лукашенко відреагував на пропозицію про вихід з ОДКБ, закриття на території Білорусі російських військових баз – вузла зв’язку в Вілейці і радіолокаційної станції під Барановичами. “Я не розумію, а чим загрожують нам військові бази? Це навіть не бойові підрозділи. Там – 90% – працюють наші люди, отримують відповідну заробітну плату. Вихід з ОДКБ … Треба розуміти, небезпека в тому, що у нас радянське, російське зброю . Якщо ми вийдемо з ОДКБ, так при такій антиросійській лінії, у нас ця зброя перетвориться в мотлох протягом одного року”.

“Далі: розвиток, притому широке, прикордонної інфраструктури на заході з Євросоюзом. При цьому, як ви чули, закриваємо кордон з Росією. Наслідки не важко передбачити. Якщо ми сьогодні торгуємо з Росією, що буде завтра, ви знаєте”, – сказав Лукашенко.

Він висловився і щодо введення повзучого заборони в Білорусі російської мови: “У відкрито не говорять, але повзучий заборона російської мови. Вводиться поняття кримінальної відповідальності за образу білоруської мови. Слухайте, а у нас що, факти такі були колись, що ми ображали свою рідну мову? Ніколи цього не було”.

Відносно подачі заяв на членство в Євросоюзі і НАТО, Лукашенко вважає, що Білорусь там ніхто не чекає. “Ми просто цим самим знищимо свою країну”, – сказав він.

“Ще раз підкреслюю: найближчим часом ми проаналізуємо ці питання і доповімо народу наслідки подібних дій. Але ви сьогодні бачите, наскільки скоординовано то, що вони намагаються нам підкинути всередині країни. Перевибори, хаос і так далі, страйки на підприємствах. Почали душити сім’ї держслужбовців, військових, міліції, ЗМІ. Ми все це бачимо, ми не заспокоюємося”, – підсумував Лукашенко.