Цьогорічне послання приурочили до 30-річчя всеукраїнського референдуму про незалежність України.
Головна ідея виступу президента в цьому контексті полягала в тому, що мало здобути незалежність, треба зробити країну успішною. І потрібен потужний економічний імпульс для подальшого розвитку та модернізації України. Послання правильні. А ось зробити це дуже непросто, як засвідчив досвід усіх попередників Зеленського. Мало поставити правильні завдання, треба продумати та запустити ефективні механізми їх реалізації. – про це пише Володимир Фесенко для видання Новое время.
Зокрема це стосується дуже цікавої ініціативи про «економічний паспорт українця» (рахунків для дітей, на яких накопичуватимуться кошти від сплати за використання надр). Потрібно використати вже наявний міжнародний досвід. Водночас суто політично це має показати, що ренту на природні копалини мають присвоювати не олігархи (як це робили Ахметов та інші), і не абстрактна держава, а що вона може використовуватися на користь конкретних людей, як соціальний капітал на майбутнє.
Те саме стосується й іншої амбітної ініціативи — програми кредитування «Українська мрія». Минулого й цього року вже були спроби реалізувати програми пільгового кредитування. І поки що це досвід дуже неоднозначний. Отже, необхідно провести певну роботу над помилками, перш ніж розпочинати нову програму пільгового кредитування.
А загалом головний акцент у посланні правильно зроблено саме на соціально-економічних завданнях. У цьому полягає суспільний інтерес (і тут немає ідеологічних протиріч, що розколюють суспільство). І від успішності їх реалізації залежатимуть подальші політичні перспективи президента Зеленського.
У середу, 1 грудня 2021 року, президент Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді зі щорічним посланням про внутрішнє та зовнішнє становище України.
З’явилися деталі президентського законопроекту про економічний паспорт, який анонсував Зеленський під час свого виступу. Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев уточнив, що діти, які мають економічні паспорти, отримуватимуть на спеціальний рахунок кошти з т.зв. рентних платежів, і на момент їх повноліття там буде близько 10 тисяч доларів. Ця програма, швидше за все, стосуватиметься дітей, народжених у 2019 році і пізніше:
«У нас народжується близько 300 тисяч дітей на рік. Є певні відрахування від ренти. Я не виключаю, що відрахування будуть не лише від ренти, а й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного ПДВ. Поки що ми говоримо тільки про ренту. Рента розподіляється між дітьми, які народилися та мають економічний паспорт українця. Якщо ця сума менша за встановлену законопроектом, то різниця дотується за рахунок держави. Ми розраховуємо на те, що після досягнення повноліття дитина повинна мати близько 10 тисяч доларів в еквіваленті. Безперечно, у гривні з урахуванням інфляції», – заявив Гетьманцев.
Ці гроші українець, який досяг повноліття, зможе витратити на оплату навчання або купівлю житла в Україні.