30 січня Кабмін змінив норми споживання газу для побутових споживачів, у яких квартири не обладнані лічильниками. Вже з сьогоднішнього дня їх знизять втричі: до 3,29 куб. м. на одну людину в місяць. Слід зазначити, що це вже друга спроба уряду зменшити нормативи. Перший раз Верховний суд звинуватив Кабмін у порушенні регламенту, визнав його рішення незаконним і повернув минулорічні норми споживання у 9,8 куб. м. І немає ніяких гарантій, що уряд знову не подасть до суду.

«Облгази знову можуть оскаржити це рішення. Минулий раз на період судових позовів людям хоч і приходили завищені платіжки з кабмінівськими нормами, однак споживачам їх дозволили не сплачувати. Зараз історія може повторитися», – зауважив Член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

За даними Міненерговугілля, українці реально споживають в середньому в два рази більше, ніж встановив Кабмін. Тому, кажуть експерти, передусім зниження норм позначиться на субсидіантах. Все, що вище норми 3,29 куб. м, потрібно буде оплатити зі своєї кишені.

Ще одне свіже рішення уряду – зобов'язати НАК Нафтогаз встановити домогосподарствам газові лічильники за бюджетні гроші. Відповідні витрати передбачить Мінеконорозвитку у фінансовому плані монополіста. Але і з цим можуть бути труднощі, каже експерт.

«У регіонах у «Нафтогазу» немає представництв. Отже, потрібно делегувати ці функції третім компаніям. Через це процес може розтягнутися в часі. Та й не всі люди хочуть встановлювати лічильники – декому вигідніше платити без них», – додав Корольчук.

За підрахунками експертів, на сьогоднішній день з 14 млн українських домогосподарств, приладами обліку не обладнано майже 2,5 млн.