Чиновники сподіваються, що реформа дозволить поліпшити якість медичної допомоги.

У 2017 році в Україні кардинально зміниться система охорони здоров'я. Одним з найважливіших етапів медичної реформи є створення госпітальних округів, яке повністю переформатує взаємини між пацієнтами і лікувальними закладами на місцях.

Ця тема викликала серйозний ажіотаж в суспільстві і встигла обрости безліччю міфів, пише Корупція. інфо

Міф 1. Госпітальні округи формує МОЗ

Насправді географічні межі округу пропонують місцева влада, а уряд їх тільки стверджує.

У МОЗ пояснили, що госпітальні округи створюються для впорядкування мережі медустанов, які надають людям спеціалізовану допомогу.

Таким чином, в кожному госпітальному окрузі буде, по крайней мере, одна лікарня інтенсивного лікування, оснащена всім необхідним обладнанням, щоб надавати спеціалізовану медичну допомогу цілодобово.

Відстань до цієї лікарні має бути таким, щоб людина змогла доїхати туди протягом години. Також госпітальний округ повинен охоплювати щонайменше 120 тис. Населення.

Це – єдині вимоги, які висуває МОЗ до формування госпітальних округів.

Всі інші питання вирішуються на рівні громад: якою має бути мережа медичних установ в госпітальному окрузі, які лікарні коштує перепрофілювати, а які медустанови додатково створити, як пацієнти зможуть до них доїхати, які дороги для цього потрібно відремонтувати або побудувати.

Міф 2. Через створення госпітальних округів будуть закривати лікарні

Насправді цього не відбудеться, оскільки мова може йти тільки про їх перепрофілювання.

Тобто замість малопотужних, мінімально завантажених і погано оснащених лікарень будуть створені інші медичні установи (центри реабілітації для учасників бойових дій, діагностичні центри, хоспіси та інше).

А кращі лікарні будуть додатково технічно і кадрово посилені, щоб кожен житель округу мав можливість отримати якісну медичну допомогу.

Однак те, які саме медустанови потрібно перепрофілювати, вирішуватиме виключно місцева громада. Зокрема, її представники повинні створити Госпітальний рада.

До кінця 2017 року цей орган розробить план розвитку округу на п'ять років, а затвердить його місцева рада. У документі чітко визначать мережу медзакладів, маршрути проїзду пацієнтів, а також обсяг інвестицій, необхідний для оснащення лікарень сучасним обладнанням.

Міф 3. Людей позбавляють доступу до медичної допомоги

В уряді запевняють, що завдяки упорядкуванню мережі медичних установ, яке відбудеться в процесі розвитку госпітальних округів, доступність якісного лікування для громадян має збільшитися.

Зараз в Україні існують десятки лікарень, де лікарі оперують менш 500 пацієнтів на рік, в той час як, наприклад, у Фінляндії, Німеччині та Великобританії цей показник становить не менше 4 тисяч.

У МОЗ переконані, що лікуватися в малозавантажених лікарнях небезпечно, оскільки лікар, який не має належної практики, втрачає кваліфікацію і не може надати якісну допомогу пацієнтові.

Однак чиновники очікують, що після створення госпітальних округів в кожному з них буде мінімум одна потужна лікарня інтенсивного лікування з цілодобовим режимом роботи сім днів на тиждень.

Міф 4. В області можна створити необмежену кількість госпітальних округів

Перш за все, слід знати про те, що пропозиції місцевої влади за кількістю госпітальних округів в області повинні відповідати практичним потребам і можливостям громад.

Перехід на нову систему фінансування охорони здоров'я передбачає, що гроші будуть йти за пацієнтом. Тобто розмір фінансування з бюджету на лікарню прямо залежить від кількості пацієнтів, які отримали в ній медичну допомогу.

І якщо лікарні не будуть мати достатню кількість пацієнтів, то місцевим органам влади доведеться самостійно шукати кошти на їх утримання і гідну зарплату лікарям.

Більш того, в медустанови з поганим оснащенням і некомпетентними лікарями просто не будуть ходити пацієнти.

У зв'язку з цим громади повинні заздалегідь домовитися про те, якою буде мережа медичних установ в окрузі, виходячи з його реальних потреб.

У МОЗ також акцентують увагу на тому, що місцева влада повинна для себе чітко розставити пріоритети і вирішити що важливіше: наприклад, утримувати малопотужну лікарню в селі або відремонтувати дорогу до районного центру і швидко доставляти туди пацієнтів.

Міф 5. Госпітальні округи не можна створювати до завершення адміністративно-територіальної реформи

Формування госпітальних округів не залежить від адміністративно-територіальної реформи та процесу освіти об'єднаних територіальних громад, оскільки госпітальний округ не є рівнем влади, юридичною особою або підприємством.

Це всього лише інструмент співпраці громад, щоб приймати рішення по закладах вторинної медичної допомоги серед міст обласного значення, районів та об'єднаних територіальних громад, яким вже зараз потрібно ефективно управляти своєю власністю (лікарнями), організовувати мережу медичних установ і підвищувати якість надання допомоги.

Чим швидше на місцевому рівні будуть вирішені всі ці питання, тим швидше уряд надасть необхідну підтримку і кошти.

Глава уряду Володимир Гройсман також запевнив українців у тому, що кінцевою метою реформи охорони здоров'я є не закриття лікарень на місцях, а створення єдиної мережі установ, де громадяни будуть отримувати медичну допомогу, незалежно від регіону, в якому вони проживають.

"Створення госпітальних округів – це питання місцевої влади, який вони повинні вирішувати, враховуючи особливості регіону.

Якщо ми говоримо про те, що в кожному райцентрі повинна бути лікарня другого рівня, то навряд чи вона буде професійною. Нам потрібно, щоб в разі потрапляння в лікарню, ургентно або планово, людина отримала якісну допомогу другого рівня.

Що стосується первинної ланки медицини, то його треба максимально наблизити до людей. Профілактика хвороб, їх своєчасне виявлення – це і є важливий елемент первинної ланки медицини ", – пояснив він.