У Комісії з журналістської етики (КЖЕ) зажадали від влади України і Міністерства культури, молоді і спорту зняти з розгляду законопроект про дезінформацію і почати процес підготовки законодавчих змін з нуля. У Комісії вважають, що в тому вигляді, в якому проект представлений зараз, він порушує базові принципи незалежності ЗМІ і саморегулювання журналістів.

Відповідну заяву опубліковано на офіційному сайті КЖЕ.

КЖЕ заявила про рішучі відмежуванні від законопроекту, який був представлений Мінкультури, і не бачить ніякої можливості його доопрацювання або поліпшення за результатами обговорення. А необхідність підвищення відповідальності журналістів не може виправдовуватися підміною понять, створенням псевдосаморегуляціі або введенням органів державного контролю за діяльністю журналістів, що мають повноваження органів цензури.

“Ми розуміємо, що окремі журналісти і власники ЗМІ зловживають свободою слова, і готові робити все необхідне, щоб мінімізувати наслідки такого зловживання. Однак ми розуміємо, що у вільному і демократичному суспільстві свобода слова важливіше, ніж чистота рядів журналістського цеху. Спроби загнати всіх журналістів в єдину організацію, нав’язати єдині стандарти, карати за будь-які відхилення від “партійної лінії” – будуть мати ще гірше наслідки, ніж ті, які ми зараз маємо через безвідповідальність окремих журнал ревний “, – йдеться в повідомленні.

Також Комісія з журналістської етики заявила, що не підтримує ту роль Уповноваженого з питань інформації, яка прописана в законопроекті. Викликає велике занепокоєння і введення кримінальної відповідальності за дезінформацію. Як показує світовий досвід, застосування відповідальності є ефективним лише в крайніх випадках, однак це не може бути системним зброєю проти дезінформації.

КЖЕ разом з усіма партнерськими організаціями готова взяти участь в розробці законодавства, який зробить ЗМІ в Україні дійсно вільними, незалежними і відповідальними. “Такі зміни вкрай необхідні для захисту нашої професії і свободи слова від численних спроб перетворити журналістів на пропагандистів, а ЗМІ – в засоби масової дезінформації”, – підсумували в заяві.