У вівторок, 29 грудня, у віці 98 років помер легендарний французький кутюр’є П’єр Карден.
Про це повідомили родичі модельєра, передає Le Figaro.
За даними видання, Карден помер сьогодні вранці в госпіталі в Нейї, на захід від Парижа.
Модельєром запатентовано понад 500 винаходів, таких як кольорові панчохи і високі чоботи, міні-сарафани, краватки “в квіточку”, довгі піджаки без коміра, вузькі брюки на ґудзиках, спочатку створені для групи Beatles.
У 1953 році П’єр Карден розробив першу колекцію “от кутюр” (фр. Haute couture, “висока мода”). У 1954 році широку популярність йому принесли “сукні-бульбашки” (bubble dress), в яких спідниці надається куляста форма за допомогою драпірування або защипов. Пізніше відкрив фірмові бутіки жіночого і чоловічого одягу – “Єва” (1954) і “Адам” (1957).
В кінці 1950-х П’єр Карден виїхав до Японії. Там він вів курси тривимірного проектування одягу. Французький дизайнер став основоположником концепції “прет-а-порте” (фр. Prêt-à-porter, букв. “Готове до шкарпетці”), яка зробила моду демократичною. У 1959 році він представив колекцію готового одягу для промислового тиражування. За її показ в паризькому універмазі Printemps він був виключений з Французької федерації кутюр’є (згодом членство було відновлено).
У 1960 році П’єр Карден порушив традиційний підхід до моди, ставши першим модельєром, що продемонстрував чоловічу колекцію. У 1961 році він відкрив магазин готового одягу для чоловіків, в 1963 році – для жінок. У 1966 році показав свою першу колекцію для дітей.
П’єр Карден став першим дизайнером, в колекції якого була представлена одяг з логотипом фірми (початок 1960-х). Він вважається одним із засновників стилю “унісекс”.
У 1970 році Карден створював дизайн для NASA. Під час свого візиту туди він став єдиною людиною, приклад скафандр Ніла Армстронга, в якому той уперше в історії людства ступив на Місяць.
Однією з “муз” модельєра була балерина Майя Плісецька. Спеціально для неї Карден створив костюми Анни ( “Анна Кареніна”, 1972), Марії Миколаївни Полозова ( “Фантазія”, телефільм за мотивами “Весняних вод” Тургенєва), Ніни Зарічній ( “Чайка”, 1980), Анни Сергіївни ( “Дама з собачкою “, 1985), а також різні вечірні сукні та повсякденні ансамблі, які він завжди підносив артистці в подарунок. Після того, як Плісецька почала працювати в Німеччині та стала добре заробляти, вона за власним бажанням оплатила модельєра все його підношення.
17 вересня 2009 року Карден був оголошений послом доброї волі Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН.