Полковник ЗСУ в запасі, військовий експерт, льотчик-інструктор Роман Світан переконаний, що деякі просування українського війська просто неминучі, зважаючи на ситуацію на фронті, а деякі напряму залежать від військової допомоги партнерів.

Про це 24 Каналу розповів полковник ЗСУ в запасі, військовий експерт, льотчик-інструктор Роман Світан.

Світан переконаний, що вихід української армії на Азовське узбережжя фактично є вирішеним завданням, він зумовлений щонайменше станом російського війська та розвитком військових дій зараз.

Росіяни загнали себе практично з самого початку у програшну ситуацію. Вони зайшли на територію України вздовж Азовського узбережжя, а ширина фронту є недостатньою для його утримання. 100 кілометрів фронту утримати неможливо на лінії фронту довжиною 500 – 600 кілометрів,
– додав мовець 24 каналу.

Однак стоїть питання подальшого розвитку подій, зауважив полковник запасу. Або росіянам самостійно доведеться ухвалювати рішення про відхід з Херсонського та Запорізького напрямків, або відходити під ударами українського війська. В другому випадку вони зазнають величезних втрат.

Будуть великі котли, оточення, знищення. Тобто це буде такий потужний розгром, буквально побиття немовляти. Адже ці території притиснені до узбережжя морів, і будь-яка армія, що там перебуває, однозначно приречена,
– прокоментував Світан.

За словами військового експерта, подальше просування ЗСУ на північ Криму напряму залежить від союзників України. Все залежить від того, яке озброєння нам передадуть. Якщо ЗСУ матимуть озброєння рівня ATACMS, дальністю хоча б 150 – 300 кілометрів, то захід до Криму однозначно забезпечений і зачистка півострова за літо забезпечена.

Якщо в нас не буде зброї дальнього ураження, то в Крим нам доведеться заходити фронтально, з армійською aртою, фронтом перемелювати укріплення російських військ. Це буде довше, це будуть набагато масштабніші руйнування в самому Криму і втрат у нас буде більше,
– наголосив військовий.

Україні для отримання переваги в небі потрібні бойові літаки покоління 4+, проте з низки причин західні партнери поставили їх тільки на восьме місце в списку оборонних потреб. Про це сьогодні, 27 квітня, розповів засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.

Він нагадав, що Україні вже передаються літаки радянського зразка.

“Хоча, ясна річ, що розмову треба вести насамперед про базовий літак покоління 4+ з натівським озброєнням, я наголошую, саме з авіаційним натівським озброєнням, тому що це дає якісний приріст наших можливостей. Крім того, по-друге, це стосується того, що наші льотчики вже нібито навчаються, і це просто так не робиться. Отже, є підходи щодо часу розподілу того, що необхідно. І, ясна річ, навіть з урахуванням цієї обставини, що навчаються, і коли буде ухвалено політичне рішення, безумовно, це прискорить процес, на це знадобиться час”, — сказав Романенко в ефірі телеканалу FREEДОМ 

Експерт підкреслив, що Україна не тільки захищає себе, а й Європу, тому союзники надають активну допомогу. Однак, за його словами, швидкість військової допомоги залежить й від політичних причин, оскільки країни Заходу роблять спроби уникнути ескалації. Зокрема, США враховують особливості глобальної політики, зокрема й пов’язані з імовірністю застосування тактичної ядерної зброї, а також з небезпекою того, що Китай може почати постачати озброєння Росії.

“Тобто є ще взаємопов’язані питання світового масштабу, тому, ну, ось виходить так”, — сказав Романенко. 

Він вважає важливим посил міністра оборони Олексія Резнікова про те, що політичних причин не надавати Україні західну авіацію вже немає.

“Природно, наш міністр оборони перебуває всередині вирішення цієї проблеми. І військово-політичне керівництво розуміє значущість такого роду озброєнь і постійно бореться за певну трансформацію в головах керівництва наших союзників. І ми бачимо, що вона відбувається. Але не все так швидко, як нам хотілося б”, — сказав експерт.

Романенко також зазначив, що зараз для України особливо важливими є постачання артилерії та боєприпасів, а також засобів ППО і ПРО.