Польща веде переговори зі США щодо участі в програмі спільного використання ядерного озброєння для протидії зростаючим загрозам з боку Росії.

Про це повідомив газеті Gazeta Polska президент Анджей Дуда.

“Перша проблема полягає в тому, що ми не маємо ядерної зброї. Немає жодних ознак того, що ми, Польща, отримаємо її у наші руки у найближчому майбутньому. Завжди є потенційна можливість взяти участь у програмі спільного використання ядерного озброєння. Ми говорили з американськими лідерами про те, чи Сполучені Штати розглядають таку можливість. Тема відкрита”, – сказав Анджей Дуда.

Програма спільного використання ядерної зброї є частиною політики ядерного стримування НАТО, яка дозволяє країнам-членам, які не мають такої зброї, брати участь у плануванні її використання.

Ця програма не розширює групу країн, які мають ядерну зброю (таких країн у НАТО зараз три: США, Велика Британія та Франція. – Ред.). Тільки Штати надавали свою зброю іншим державам в межах програми.

У рамках програми країни-учасниці проводять консультації та приймають спільні рішення щодо політики щодо ядерної зброї, утримують технічне обладнання (зокрема літаки, здатні нести ядерну зброю), необхідне для використання ядерної зброї, та зберігають ядерну зброю на своїй території.

Північноатлантичний Альянс наразі не бачив ознак можливої підготовки Росії до ядерного випробування, але продовжує пильно стежити за ситуацією. Про це представник НАТО сказав у коментарі Reuters.

Він додав, що в новій Стратегічній концепції НАТО, ухваленій у червні, розширення Росією “нових і руйнівних систем доставки подвійного призначення із демонстративним використанням ядерної зброї як примусу” є викликом безпеці та інтересам Альянсу.

Рівень ядерної загрози зараз вищий, аніж у будь-який інший період цієї війни. Погрози від Кремля надходять.

Проте, в Інституті дослідження війни вважають, що шанси того, що Росія застосує ядерну тактичну зброю в Україні є низькими. Вони безперечно намагаються залякати Україну й змусити її відступити, а також залякати західних партнерів, щоб припинити їхню допомогу. Там не вважають, що путін справді хоче застосувати ядерну зброю. Адже це призведе до серйозної відповіді з боку НАТО та США.

Ми чули досить чіткі меседжі від Білого Дому та інших партнерів НАТО. Вони заявили, що застосування ядерної зброї спровокує масштабну конвенційну, не ядерну, відповідь з боку США та НАТО, ціллю якої стануть російські війська на території України.

Тим, більше, він не зможе ефективно застосувати ядерну зброю на полі бою, адже російські сили не в найкращій формі. До того ж бойовий дух та воля України настільки сильні в цей момент війни, що Україна в жодному випадку не здасться.

Зараз російський диктатор Володимир Путін вперто впевнений у своїх судженнях і досі вважає, нібито країна-агресорка РФ може перемогти не лише українців, а й США і Захід.

Проте ця впевненість хибна. Про це заявив директор Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) Вільям Бернс в інтерв’ю телеканалу CBS.

Путін зараз має хвилюватися не тільки про невдачі його армії у війні проти України, ай звертати увагу на те, що діється всередині його держави і на міжнародній арені.

Директор ЦРУ звернув увагу, що Китай зараз “притих” з підтримкою Росії у війні проти України. Москва не отримала від Пекіну очікуваної військової допомоги для вторгнення, і це дуже турбує Путіна.

“Він (Путін – ред.) стояв поруч із Сі Цзіньпіном у лютому прямо перед початком війни, вони проголосили дружбу без обмежень. Що ж, як виявляється, ця дружба має певні обмеження”, – зазначає глава ЦРУ.

Сі Цзіньпін спостерігає за війною в Україні, “як яструб”. За словами глави ЦРУ, президент Китаю трохи “протверезів” від тих невдач, які спіткали російську армію в Україні.