Китай значно розширив свої ядерні запаси за останній рік і наразі зберігає близько 500 оперативних боєголовок.

Про це йдеться у щорічному звіті Пентагону.

У США також дійшли висновку, що Пекін сподівається подвоїти свій арсенал до 1000 боєголовок до 2030 року. Проте Китай залишається відданим політиці «без першого удару».

Хоча у звіті говориться, що зростання перевищило прогнози, запаси Китаю все ще менші, ніж у росії та США. За даними незалежного Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, росія має ядерний арсенал із приблизно 5889 боєголовок, тоді як США можуть розмістити 5244.

У 2021 році Міністерство оборони оцінило, що Китай мав близько 400 боєголовок.

У звіті Пентагону говориться, що нинішнє прагнення Китаю нарощувати свій ядерний арсенал «перевищить попередні спроби як за масштабом, так і за складністю».

Крім того, представники США заявили, що Пекін, ймовірно, завершив будівництво трьох нових кластерів ракетних об’єктів у 2022 році. Ці поля включають щонайменше 300 нових шахтних установок міжконтинентальних балістичних ракет з дальністю понад 5500 км, йдеться у звіті.

До того ж, Китай відмовляється брати участь у переговорах зі США та рф щодо обмеження ядерних озброєнь, стверджуючи, що арсенали цих двох країн набагато більші за його.

У доповіді також зазначається, що Китай, можливо, розробляє нову міжконтинентальну ракетну систему з використанням звичайних озброєнь, яка в разі розгортання дозволить Пекіну «погрожувати звичайними ударами по цілях у континентальній частині США, на Гаваях й Алясці».

Додамо, що кілька днів тому стало відомо, що Китай розпочав виробництво нового покоління ядерних підводних човнів, які, як очікується, буде набагато складніше відстежити.

Аналітики та регіональні представники з питань оборони стверджують, що з’являється все більше доказів того, що Китай на шляху до того, щоб підводний човен з балістичними ракетами типу 096 був введений в експлуатацію до кінця десятиліття. Він відрізнятиметься наднизьким рівнем шуму, у чому частково Китаю допомогла росія.

Дослідження, обговорені на травневій конференції у Військово-морському коледжі США та опубліковані в серпні Китайським інститутом морських досліджень цього коледжу, передбачають, що за новими суднами буде набагато важче стежити. На думку семи аналітиків і трьох військових аташе, що базуються в Азії, цей висновок є правдивим.

«Тип 096 стане кошмаром», — сказав один із дослідників Крістофер Карлсон, підводник у відставці та аналітик військово-морської технічної розвідки.

«Їх буде дуже, дуже важко виявити», — додав він.

Пентагон заявив у листопаді, що Китай регулярно відправляє повністю озброєні патрулі ядерного стримування на своїх старих катерах “типу 094” з острова Хайнань у Південнокитайському морі, аналогічно патрулям США, Великобританії, Росії та Франції.

Але ці сумбарини, озброєними найдосконалішими китайськими ракетами JL-3, що запускаються з підводних човнів, вважаються відносно шумними, що є серйозним недоліком для військових підводних човнів.

Аналітики зазначають, що за параметрами малопомітності, сенсорів та озброєння підводний човен типу 096 конкуруватиме з сучасними російськими підводними човнами. Цей “стрибок можливостей” матиме значні наслідки для США та їхніх союзників в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Як відомо, стримані спроби відстежувати китайські підводні човни, оснащені ядерними двигунами та оснащені балістичними ракетами, відомі як ПЛАРБ, є одним з основних факторів посилення розгортання та планування на випадок непередбачених обставин ВМС США та інших збройних сил Індійсько-Тихоокеанського регіону. Очікується, що ця ініціатива посилиться, коли тип 096 надійде на озброєння.