За що можуть забрати пенсію

Чинний закон дозволяє як припиняти, так і відновлювати виплату пенсій, розповідає юрист Олександр Плахотник. Так, 49 ст. закону "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" передбачає: скасувати пенсію може не тільки суд, але і територіальний підрозділ Пенсійного фондупередає Корупція.Інфо

"У законі чітко описані випадки, при яких Пенсійний фонд має право призупинити виплату пенсій. Це нормальна практика, яка застосовується і в Україні. Якщо таке сталося, потрібно отримати роз'яснення, звернутися до органів Пенсійного фонду, якщо сталася помилка, що зараз часто відбувається з переселенцями, пенсію відновлять ", – розповідає юрист.

Популярне: Пенсіонерів хочуть звільнити від сплати комуналки. У Раді зареєстрували законопроект

Українці, які отримали  свої виплати за підробленими документами. 

Ще кілька років тому Міністерство фінансів почало процедуру перевірки всіх одержувачів соціальних виплат, в тому числі і пенсіонерів. Крім того, подібну верифікацію регулярно проводить і Пенсійний фонд. Правда, порушників, як виявилося, не так вже й багато. Для прикладу, в 2016 році знайшли всього лише 59 пенсіонерів, які отримували виплати за підробленими документами.

Пенсіонери, які живуть за кордоном.

 " На весь час проживання пенсіонера за кордоном виплату пенсії можуть припинити, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України", – йдеться в законі.

Перетин кордону фіксуються Міграційної службою. 

У разі, якщо українець був відсутній в країні тривалий час, пенсію на цей період можуть призупинити. Причому, не факт, що відразу після повернення виплату відновлять. Для цього доведеться звертатися із заявою до Фонду.

Якщо не отримував пенсію 6 місяців поспіль. 

Також законом передбачено: якщо пенсіонер не отримує свою виплату як мінімум півроку, це може стати підставою припинити її.

Переселенці, які змінюють місце проживання.

 "Якщо за результатами перевірки, проведеної підрозділами Державної міграційної служби, буде прийнято рішення про те, що фактичне місце проживання не відповідає офіційним, виплата пенсії буде припинено з наступного місяця", – пояснили в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області. До слова, в чинному законі місце проживання пенсіонера не обмежується, однак з огляду на обставини, що склалися, чиновники припиняють виплати пенсій, грунтуючись на власних постановах.

З такою практикою не згодні в Верховному суді. Там прийшли до висновку: припиняти пенсії переселенцям можуть тільки на підставі ст. 49 закону "Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення". У самому Пенсійному фонді пояснили: гроші потрібно надавати адресно, якщо немає впевненості, хто саме їх отримає і як їх витратять, це може бути вагомою причиною для припинення виплати.

Частина українців втратить право на пенсію, але зможуть отримувати матеріальну допомогу

Вже через 10 років на пенсію зможуть вийти тільки 55% 60-річних. Решті доведеться працювати до 63 або 65 років. Таке нововведення передбачено прийнятою в жовтні 2017 пенсійною реформою. Тим, хто не запрацює на пенсію, доведеться або продовжити працювати, або задовольнятися соціальною виплатою, розмір якої може бути навіть менше прожиткового мінімуму.

Так, щоб отримати пенсію в 65 років, потрібно мати як мінімум 15 років стажу. Ті, хто заробив від 15 до 25 років стажу, через 10 років будуть виходити на "заслужений відпочинок" тільки в 63 роки. Для пенсії в 60 років потрібно офіційно платити податки до Пенсійного фонду як мінімум 35 років.

В середньому українці живуть на пенсії близько 17 років. Щоб самостійно забезпечити собі старість, збирати на 17 років пенсії потрібно як мінімум 34 роки. І починати краще в 25-26 років. Інструментів для накопичення в Україні не так багато, як в країнах з розвиненою економікою. Приватні особи не можуть інвестувати в акції компаній, немає великих пенсійних програм, які користуються довірою на ринку. Незважаючи на це, накопичити на старість може практично будь-який українець.

\