У цьому році для українців змінили механізм сплати земельного податку. Зокрема, встановлено міні-пільги для окремих категорій громадян, які мають кілька ділянок, уточнено нюанси надіслання податкового повідомлення-рішення. Як змінилися податкові ставки і на які нововведення варто звернути увагу UBR.ua розпитав у старшого юриста KPMG в Україні Артема Устюгова — розповідає Корупція.Інфо
Артем, які зміни щодо земельного податку варто виділити в першу чергу?
Доцільно почати з розмірів податку на землю. З 1 січня 2017 року законодавець встановив мінімальний розмір податку на земельні ділянки сільськогосподарського призначення у розмірі 0,3.Це обмежить можливості органів місцевого самоврядування щодо встановлення практично«нульового» податку на землю в частині сільськогосподарських ділянок і має збільшити бюджетні надходження.
Кого стосуються ці зміни?
Встановлення верхньої та нижньої межі розміру орендної плати стосуються абсолютно всіх — від власників земельних ділянок до орендарів ділянок комунальної і державної власності. Винятків немає.
Що змінилося при оренді земель державної або комунальної власності?
До змін в НК, які набрали чинності 1 січня 2017 року, розмір орендної плати не міг бути менше 3% від нормативної грошової оцінки, незалежно від ставки, зазначеної в договорі оренди. З січня введена градація, передбачена загальним порядком сплати податку на землю. Це дозволило привести всі ставки податку на землю до «єдиного знаменника», без прив‘язки до того, хто є власником земельних ділянок.;
Популярне: Важливо: Гройсман вперше прокоментував меморандум з МВФ, ви повинні це знати
Тобто, орендарі таких земель зможуть заощадити?
Вони виграють двічі. Орендарі та власники ділянок комунальної/держвласності зможуть «тонко» підійти до формування розміру орендної плати, виходячи не з встановлених нормативів, а зі складної економічної ситуації. І зуміють уникнути необхідності постійно коригувати договору оренди у зв’язку з зміною мінімального порогу розміру орендної плати.
Можна буде домовитися про однакової плати на кілька років вперед?
Швидше, можна домовитися про єдину процентною ставкою податку на землю, оскільки орендна плата прив‘язується до нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Раніше було досить велику кількість суперечок на тему, чим повинен керуватися орендар — договором оренди або Податковим кодексом.Сьогодні цю проблему усунули, і орендарі зможуть економити хоча б у зв’язку з відсутністю судових спорів. До речі, будь-власник чи орендар земельної ділянки може дізнатися нормативну грошову оцінку своєї землі, замовивши відповідні витяг у Центрі адміністративних послуг.
Які пільги по земельному податку з‘явилися для фізосіб?
З січня 2017 року змінився механізм використання пільги з податку на землю для власників більше двох земельних ділянок. Точніше — він з’явився. Раніше податкова за своїм розсудом обирала за яким ділянці встановити пільгу для людини, у якого кілька ділянок. Було багато суперечок. Адже розмір податку залежить від розмірів земельної ділянки в тому числі. Тепер людина сама зможе вибрати ділянку він хоче звільнити він податку. Тим самим він зекономить, якщо вибере податкову пільгу по великому ділянці.
Хто може скористатися такою пільгою?
У пільгову категорію віднесені чорнобильці, інваліди 1-2 групи, громадяни, які виховують трьох і більше дітей до 18 років, ветерани війни та АТО, пенсіонери за віком.
Як оформити документи щодо звільнення ділянки від податку?
До 1 травня необхідно подати заявку до контролюючого органу/податкову інспекцію за місцем розташування землі. В ньому вказати, за яким ділянці власник хоче скористатися пільгою. Заява подається в довільній формі. Ніяких особливих вимог до документа немає. Після цього людина звільняється від плати за дану земельну ділянку.
Чи можливо отримати пільгу, якщо пропустити термін 1 травня?
Якщо не подати заяву за пільги на сплату податку за конкретної ділянки до 1 травня, то доведеться вже в суді розповідати, що з якихось причин не подали заяву. Тому що податкова законно виставить повідомлення-рішення на сплату податку по всіх дільницях, так як фактично власник не скористався пільгою вчасно.
Які рамки щодо строків сплати земельного податку?
До 1 липня податкова надсилає фізичним особам-власникам земельних ділянок повідомлення-рішення протягом 60 днів треба заплатити. Якщо не оплатити в термін, то сума буде значитися як податковий борг і податкова інспекція у судовому порядку може її стягнути. Плюс на податковий борг нараховується пеня.
З‘явилася норма, щодо форми договору оренда. Для кого вона?
Це стосується договорів оренди земель комунальної власності та господарської. Раніше не було законодавчо встановлено, яка форма договору повинна використовуватися. І багато орієнтувалися на документ, затверджений КМУ в 2004 році. Однак користувалися ним не все, так як не було чіткої вимоги в Податковому кодексі. З 2017 року ця вимога з’явилося. Але для більшості це нічого не змінює, бо принципово нічого нового немає.
Якщо йдуть судові суперечки по земельній ділянці по якій-небудь з причин, податкові платежі по землі сплачуються?
Сплата податку на землю прив‘язується виключно до факту права власності. Тому особа – власник, відповідно до реєстру нерухомого майна, зобов’язана платити податок. Його відносини з орендарем — це договірні відносини, які вирішуються в цивільному або господарському суді залежно від того, фізична чи юридична особа є орендодавцем.
Як податкова повідомляє про необхідність сплатити земельний податок? Багато городян, отримавши у спадок паї родичів, які проживали в сільській місцевості, можуть і не знати про необхідні платежі.
Почнемо з того, що ще в 2016 році не було чіткого механізму, куди направляється податкове повідомлення-рішення про сплату податку на землю. З 2017 року цей дефект усунуто. Тепер ці рішення будуть направлятися фізичним особам за адресою їх реєстрації. Направляти повідомлення буде податкова за місцем знаходження земельної ділянки. Тобто, якщо людина прописана в Києві, а ділянка розташована в будь-якому іншому регіоні України, то інспекція за місцем знаходження землі направляє в Києві податкове повідомлення-рішення з сумою до оплати та номером рахунку.
А якщо людина не згодна з нарахованою сумою?
Якщо власник не згоден з якимись даними, зазначеними в рішенні, або в разі зміни власника до 1 липня поточного року, можна подати заяву з супровідними документами в податкову інспекцію за місцем знаходження ділянки та провести звірку інформації (за розміром ділянки, розміром податку та пільг), яка в податковій і у власника. Це також одна з новацій, що діє до 2017 року. Звірка проводиться протягом 10 днів і за її підсумками може бути виписано нове податкове повідомлення рішення.
Якщо людина не знає, чи надсилалися податкові повідомлення, так як не проживає там, де знаходиться ділянка, де шукати ці повідомлення?
Повідомлення направляти за місцем знаходження самої ділянки, так і за місцем реєстрації фізособи-власника. Якщо людина не знав про надіслані повідомлення по сплаті податку на землю, то треба звернутися в податкові інстанції, які адмініструють податок за місцем знаходження ділянки, за довідкою про наявність/відсутність заборгованості. Якщо документальне підтвердження не потрібно, то досить ідентифікаційного коду, щоб уточнити чи є якась заборгованість.
Якщо борги накопичилися, є можливість уникнути хоча б штрафів?
Якщо податок на землю не сплачувався кілька років, але податкові повідомлення-рішення власника вирушали, то буде штраф у розмірі 120% облікової ставки НБУ. І буде нарахована пеня. Але це за умови, що власнику направляли рішення про сплату податку. Можна в крайньому випадку оскаржити в суді, навіть якщо з точки зору податкової все законно. Тут треба вивчати судову практику і обставини кожної конкретної справи. Так як судова практика з питань податку на землю за останні роки кілька разів кардинально змінювалася.