Європейський Союз рішуче засуджує інсценування кремлем «референдумів» на тимчасово захоплених територіях України, ніколи не визнає їх результатів та залишатиметься непохитним у підтримці територіальної цілісності та суверенітету України.

Про це йдеться у декларації високого представника ЄС Жозепа Борреля від імені всіх 27 країн Євросоюзу щодо російських фейкових «референдумів», текст якої оприлюднено на сайті Європейської ради.

«Європейський Союз рішуче засуджує незаконні фейкові «референдуми», що були проведені у частинах Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей України, які наразі є частково окупованими росією. ЄС не визнає і ніколи не визнаватиме ці злочинні «референдуми» та їх сфальшовані результати, як і будь-які рішення, що можуть прийматися на основі цих результатів, та закликає всі країни-члени Об’єднаних Націй вчинити таким же чином», – підкреслюється в документі.

Як зазначив Боррель, шляхом організації цих протиправних та фейкових «референдумів» росія має на меті силою змінити міжнародно визнані кордони України, що є очевидним та серйозним порушенням Хартії ООН. Результати таких «референдумів» є нікчемними та не можуть мати жодного правового ефекту.

«Незаконні фейкові «референдуми» росії не мають жодної легітимності та грубо порушують міжнародне право, як і міжнародні зобов’язання самої росії. Вони були проведені в ході продовження російської агресивної війни проти України та спрямовані на анексію росією окупованих територій. Вони порушують Конституцію України та незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України», – наголосив високий представник ЄС в офіційній позиції Євросоюзу.

Він нагадав, що фейкові російські «референдуми» були інсценовані на українських територіях на тлі систематичних порушень прав людини, а також залякування громадян України росією та незаконно призначеними росією «органами влади» на захоплених територіях. Таке протиправне «голосування», проведене під тиском та поспіхом, не є вільним висловлюванням волі людей, які проживають на цих територіях України. ЄС віддає шану мужності українців, яке чинили спротив цим «референдумам» та продовжують чинити опір російській окупації.

«Всі, хто залучені до організації цих незаконних фейкових «референдумів», а також всі, хто винен в інших порушеннях міжнародного права в Україні, будуть притягнуті до відповідальності. У цьому зв’язку проти росії будуть застосовані додаткові обмежувальні заходи», – йдеться у декларації.

При цьому в офіційній позиції наголошується, що ЄС залишається непохитним у підтримці незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, та вимагає від росії негайно, повністю та безумовно вивести всі свої війська та військову техніку з усієї території України.

«Відповідно до Хартії ООН та положень міжнародного права Україна використовує своє законне право на самозахист проти російської агресії, щоб відновити повний контроль над своєю територією, та має право звільнити окуповані території в межах своїх міжнародно визнаних кордонів. ЄС та його країни-члени будуть продовжувати підтримувати такі зусилля України так довго, як це буде необхідним», – наголошується в декларації Європейського Союзу.

Зазначимо, що напередодні президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем для обговорення ескалації російсько-українського конфлікту.

Глава Української держави висловив подяку керівникові Секретаріату ООН за незмінну відданість територіальній цілісності й суверенітету України в межах міжнародно визнаних кордонів. Свідченням цього є чітка позиція щодо невизнання Організацією Об’єднаних Націй псевдореферендумів, проведених на окупованих територіях України, як грубого порушення основоположних цілей і принципів Статуту ООН, висловлена від імені Генсекретаря його заступницею з політичних питань Розмарі Ді Карло на скликаному Україною 27 вересня засіданні Ради Безпеки ООН.

Співрозмовники високо оцінили реалізацію протягом останніх двох місяців зернової ініціативи, яка дала змогу розблокувати експорт української агропродукції та пом’якшити світову продовольчу кризу, і висловили спільне переконання у необхідності продовження та розширення цієї ініціативи під егідою ООН.