Чималі суми в квитанціях за оплату комунальних послуг багатьох мотивують раціональніше використовувати воду, опалення та електроенергію, тарифи на яку з 1 вересня цього року вкотре зросли.

Основними витратами у квитанції за послуги ЖКГ, як правило, є вода, опалення та світло. До речі, плата за електроенергію, окрім вересневого зростання, з 1 березня 2017 року знову подорожчає ще в 3,5 рази. Тому економити таки доведеться.

Економимо воду

Не відкриємо Америки, якщо скажемо, що насамперед варто встановити лічильники на холодну та гарячу воду. Без них ви платитимете в 3 рази більше.

Душ. Приймаючи душ протягом 5 хвилин, ви витрачаєте до 50 л води. А для того, щоб наповнити ванну, необхідно до 200 л.

Зливний бачок в туалеті. Підіть на маленьку хитрість: наповніть водою літрову пляшку і помістіть її в бачок. Вона не спливатиме й витіснятиме один літр води, а стандартний об’єм бачка – 6-8 літрів і ви навіть не відчуєте різницю ефективності зливу. Але кожного разу уже буде на літр менше.

Мило. Як ми використовуємо мило? Декілька разів натискаємо, його стає багато і ми відповідно витрачаємо більше води, щоб його змити. А можна використовувати звичайний піноутворювач: в пляшечку залити воду й вже утворилася піна. Так ви використовуватимете рідини у три-чотири рази менше і води для змивання також менше.

Аератори. Або як їх ще називають "мінімайзери потоку", здатні обмежити потік води без будь-якого зниження тиску струменя в крані. Якщо такі "мінімайзери" встановлені – то можна зменшити від 15 до 30% об'єму води, що витікає кожної хвилини з відкритого крану.

Посуд. Щоб намилити, а потім змити одну тарілку – йде приблизно 1 літр води. Не кажучи про те, що аби повністю змити миючий засіб з посуду, мікробіологи радять упродовж двох хвилин тримати її під проточною водою. Тому краще мити содою, гірчицею чи органічними замінниками.

Чищення зубів. Вимикайте воду, поки чистите зуби. А чоловіки – під час гоління. З повністю відкритого крану щохвилини витікають 15 літрів води. Таким чином, ви заощадите 900 літрів води на місяць на кожну людину.

Посудомийні машини. Їх, а також пральні машини, краще купуувати енергозберігаючого класу А. Якщо при використанні завантажувати їх повністю, то можна заощадити до 600 літрів води в тиждень.

Сантехніка. Стежте за станом сантехніки та вчасно її ремонтуйте. З крану, що протікає, щомісяця виливаються сотні та тисячі літрів води. Це дорівнює кільком ваннам.

576

Економимо електроенергію

Знову ж таки дивимось, де ми споживаємо електроенергію найбільше. Як не дивно це звучало б, але одним з найпотужніших засобів з побутової техніки є фен. І, наприклад, влітку його можна не використовувати.

Лампочки. Замініть лампи розжарювання на енергозберігаючі (світлодіодні LED). Вони міцніші та надійніші за звичайні, функціонують довше і не залежать від частих перемикань. Економія може сягати 50-80%.

Двозонний лічильник. Для оплати рахунків за електроенергію використовуйте саме такий лічильник. У випадку розрахунку за двозонним лічильником нічний тариф, значно нижчий ніж в день.

Приготування їжі. Усе досить просто: при готуванні каструлю накривайте кришкою. Також конфорка має відповідати розмірам того, що вона нагріває.

Чайник. Нагрівайте стільки води, скільки вам потрібно. І не забувайте про це "правило". Бо кожен раз, коли чайник закипає, за словами експерта зі сталого домогосподарства Галини Гупан, витрачається 100 грамів вугілля і приблизно 26 копійок за нинішніми тарифами.

Режим очікування. Якщо йдете з квартири більш, ніж на 12 годин є сенс повимикати з розеток пристрої. Бо режими очікування – це орієнтовно 7-8% від квитанції за електроенергію.

Ми робили експеримент. Працівники однієї компанії місяць вимикали монітори, коли виходили на обід і була дуже помітна різниця,
– розповідає Галина Гупан.

Побутові речі. Холодильник варто поставити на кухні подалі від плити, нагрівача, колонки чи бойлера, батареї та прямих сонячних променів, а сучасні пристрої для приготування їжі, наприклад, мультиварки, дають змогу готувати 2-3 страви одночасно, що зберігає як газ, так і електроенергію.

578

Економимо на опаленні

Тут важливо не допускати витоку тепла з квартири. Пропонуємо декілька простих, але дієвих способів економії тепла в будинку.

Металопластикові вікна. Це дозволяє зберегти близько 50% тепла в приміщенні. Якщо грошей на металопластикові вікна немає, утепліть восени вікна, балконні двері та вхідні двері.

Батареї. Якщо батарею закриває тюль, то 3-4% тепла губиться. Ще краще за батареєю поставити тепловий екран з фольги. Це віддзеркалюватиме тепло й 12% тепла повертатиметься в квартиру. Пофарбуйте батареї у темний колір, тоді вони будуть випромінювати на 8% тепла більше, ніж білі. За словами Гупан, це скандинавський дизайн: всі засоби, які гріють мають бути темного кольору. Наприклад, коричневого.

Бо у цього кольору найкращі характеристики теплопровідності. Стіни чому світлі? Бо вони зберігають тепло і відбивають його в квартиру. До таких хитростей вдаються у холодних скандинавських країнах,
– коментує Гупан.

Провітрювання. Не тримайте кватирку постійно відкритою або якщо встановлені металопластикові вікна в режимі "провітрювання". Провітрюйте приміщення інтенсивно, тобто повністю відкривайте вікно, але недовго.

 

Економимо газ

Як відзначили у коментарі сайту "24" у Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження, економія газу, перш за все, актуальна, якщо встановлено лічильники газу в приватних будинках та квартирах, де є індивідуальні опалювальні пункти. У цьому випадку всі заходи з економії тепла і гарячої води приводять до економії газу.

Полум'я пальника. Не повинне виходити за межі дна каструлі, сковороди, чайника. В цьому випадку ви просто грієте повітря в квартирі. Економія складає 50% і більше.

Посуд. Деформоване дно посуду призводить до перевитрати газу – до 50%.

Економічний посуд. Ці якості зазвичай рекламує виробник. Найекономніші вироби з нержавіючої сталі з полірованим дном, особливо з шаром міді або алюмінію.

Плита. Можна встановити прокладки з алюмінієвої фольги під пальник. В цьому випадку плита не так гріється і забруднюється, а газ використовується економніше.

Духовка. Дверцята духовки повинні щільно прилягати до корпусу плити й не випускати розжарене повітря.

В цілому, просто економне використання газу може дати скорочення споживання в 2 рази, а використання запропонованих заходів – приблизно в 3 рази.

Втілюючи в життя ці поради ви зможете заощадити на комунальних послугах до 30%. Однак тут важливий комплексний підхід. І тут мова йде не тільки про гроші, а й про раціональне використання ресурсів, котрі, як відомо, здатні закінчуватися.