Українці з травня місяця отримують комунальні знижки з урахуванням оновлених доходів. За різними оцінками до 20% субсидіантів в неопалювальний сезон оплачують комуналку самостійно. Вже з жовтня "знижки" знову перерахують, частина українців позбудеться допомоги від держави через нові правила, інші – через зростання доходів, передає Корупція.Інфо

Скільки треба заробляти, щоб платити без субсидії
Розраховуючи розмір субсидії, органи соцзахисту враховують інформацію, яку самі українці вказали в декларації про доходи.

 

Вартість комунальних послуг залежить від постачальника. Навіть в одному місті мешканці різних районів можуть платити за різними тарифами. Припустимо, що влітку на оплату комунальних послуг на сім'ю з трьох осіб в межах соцнорм іде 700 грн, а взимку – 1500 грн. За чинними правилами дохід на одного члена сім'ї ділять на два прожиткових мінімуми, множать на 15% і на сукупний дохід. Отримана сума – обов'язковий платіж.

Таким чином, влітку така сім'я має право на субсидію лише в тому випадку, якщо їхній сукупний дохід менше 6900 грн. До слова, варто враховувати, розрахунки актуальні лише за умови, що комунальні послуги в межах нормативів для такої сім'ї обійдуться у 700 грн.

Взимку ця ж сім'я, згідно з розрахунками OBOZREVATEL, може претендувати на субсидії при сукупному доході в розмірі не більше 10,1 тис. грн. Так, при доході у 10,1 тис. грн на трьох осіб розмір обов'язкового платежу становить 19% від сукупного доходу, або 1499,8 грн. У разі, якщо цієї суми вистачає, комунальної знижки не дають. До слова, зазначені розрахунки – орієнтовні. Точну відповідь, чи маєте ви право на субсидії, можуть дати лише в місцевому органі соцзахисту.

Частина українських субсидіантів отримують знижку навіть з вищими доходами. Через високий рівень тіньової зайнятості та зарплат у конвертах чимало українців приховують свої реальні доходи і фактично "крадуть" у чесних платників податків. Так, лише цього року на субсидії планують витратити близько 71 млрд грн. Цих коштів вистачило б на ремонт сотні кілометрів доріг, різке збільшення розміру пенсій, часткове погашення зовнішніх кредитів. Платять за субсидії всі українці, а ті, хто отримує знижку і при цьому приховує свої реальні доходи, ризикують залишитися в боргу перед державою. Так, згідно з чинною постановою уряду, нелегально використану субсидію треба повернути до бюджету.

Хто ще може залишитися без знижки: все, що потрібно знати
На комунальну знижку не мають право претендувати українці, які ніде не працюють і при цьому не є зареєстрованими користувачами у Центрі зайнятості, живуть у будинках площею від 120 кв.м і квартирах від 90 кв.м, їздять на відносно новому автомобілі (5 років і новіше), зробили покупку на суму від 50 тис. грн.

Покупки Міністерство фінансів може відстежити за допомогою банківських даних, інформації з реєстрів (нерухомості, транспорту тощо). Варто також враховувати, що покупка в цьому сезоні може позбавити права на субсидії на наступний сезон. При цьому з часом на субсидію знову можна претендувати. До слова, всього через нові правила (обмеження у нерухомості, наявності автомобіля, скорочення нормативів та офіційного статусу безробітного) комунальні знижки за різними оцінками можуть втратити від декількох сотень тисяч до двох мільйонів сімей. Соціальний норматив на опалення скоротили з 5 до 4,5 кубометрів газу на квадратний метр. Реальне ж споживання блакитного палива, відповідно до звіту НКРЕКП, близько 3 кубів на квадрат. Щоправда, субсидіанти витрачають на 20-30% більше за українців, які платять самі.

Популярне: Курс долара рвонув угору, до чого готуватися гривні? Найгірші прогнози

Субсидії повинні захищати найменш захищені верстви населення. В ЄБРР і МВФ програму знижок підтримують, проте при цьому уточнюють: допомогу не повинні отримувати українці з високим доходом. Щоб відсіяти з мільйонів пільговиків тих, хто може платити самостійно, Кабінету міністрів доведеться не тільки посилити вимоги, але і верифікувати одержувачів держдопомоги. Для цього Міністерство соціальної політики розробило законопроект про соціальних інспекторів, а Мінфін – проект закону про верифікацію. Вже незабаром всіх одержувачів субсидій можуть перевіряти в три етапи.