Марія Захарова, офіційний представник МЗС Росії, заявила 27 грудня, що рішення Японії надати Європі ракети для систем Patriot матиме «серйозні наслідки» для російсько-японських відносин. Ця відповідь була спровокована переглядом Японією своїх правил експорту озброєння, що викликало бурхливу реакцію Захарової.

Згідно з результатами 2023 року, Японія виявилася третім найбільшим донором фінансової допомоги Києву, надаючи 3,7 мільярда доларів бюджетної підтримки.

У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії, Японія внесла безліч змін у свої правила та умови, щоб допомогти Україні. Країна також переглядає свою оборонну стратегію і планує збільшити оборонний бюджет до 2% ВВП до 2027 року.

Посол України в Японії, Сергій Корсунський, розповів про те, як вторгнення Росії вплинуло на ставлення Японії до України.

Наприклад, цікава історія: прийшов японський художник – віддав мільйон єн і подарував картину. 

І гроші, гроші, гроші. От 10 тисяч єн з написом «Не здавайтеся Росії». Зупинився трак, сміття розвозить, подзвонив водій у двері й каже: я віддаю вам 10 тисяч єн. Це водій трака сміттєвого, тобто небагата людина. І це сума, за яку можна 10 днів обідати. 

Кого тут тільки не було. Всі губернатори всіх префектур, мери. На другий день тут сидів губернатор Канагави, це найбільша префектура, мер Йокогами, всі члени парламенту, півуряду. Я не міг зустрітися з японським міністром до цього, бо це було нереально. Тепер я по 3–4 рази зустрічався. 

Через 2 тижні після початку війни ввечері в п’ятницю прийшла директорка міграційного агентства, і ми три години з нею сиділи і брейнштормили, як приймати українців.

Посол розповів як японці приносили гроші до посольства в Токіо в перші місяці повномасштабного вторгнення:

«Це не те слово. Ми 3 місяці не могли зайти в посольство – натовп стоїть, день і ніч. По другий поверх ми були завалені квітами, подарунками. Японці несли нам їжу, вони знали, що ми працюємо тут цілодобово. Тобто дзвінок у двері: ось вам піца, суші, що хочете.», — поділився Сергій Корсунський.

Він також поділився можливостями Японії в обороні:

«У Японії є оборонна промисловість, і вона непогана. Але вони не хочуть визнавати, що вони працюють на оборону. У них якийсь моральний бар’єр стоїть.

Але при тому уряд розуміє, що не можна все купувати, кінець кінцем. Японія – це потужна технологічна нація, і вони прекрасно можуть робити і своє.», — заявив Корсунський