Днями ви зареєстрували законопроект про Антикорупційні суди. Навіщо вони потрібні?
– Щоб створити справжній суд в Україні. Ми зараз не маємо ніякого незалежного суду, це дуже добре видно по роботі Антикорупційного бюро та антикорупційної прокуратури, вони не можуть домогтися нормальних рішень навіть одного районного суду, де вони географічно розташовані і до якого вони звертаються – це Солом'янський суд Києва. Вони навіть суддів цього суду заарештовують за корупцію, але все одно це не допомагає. Тотальна кругова порука в судах призводить до того, що рішення не приймається. Наприклад, цей суд відмовився відсторонити Охендовського з посади голови Центрвиборчкому, НАБУ і САП його викрили в тому, що він отримував тіньові гроші Партії регіонів, а суд каже: ні, це не проблема, людина не впливає на слідство, не впливає на підлеглих. Нехай далі буде на своєму посту. І вони хочуть сказати, що голова ЦВК дійсно не впливає на своїх підлеглих? Слідству не дали встановити всі докази, а для цього якраз Охендовського треба було усунути.
Популярне: Сядьте, якщо стоїте: Гройсман зробив заяву, яка торкнеться кожного українця
Або ще одна справа, Костянтина Кулика, прокурора зони АТО, якого звинуватили в незаконному збагаченні. Перше таке діло в історії України, за новим уже прийнятому нами законодавством. Уже звинувачення в суді, все готово, будь ласка, приймайте рішення. А засідання ніяк не відбудуться – якийсь саботаж. Вони бояться піти проти НАБУ, проти суспільства, яке дуже добре розуміє, наскільки важлива ця справа, тому просто не проводять засідання. Ми виступили з ідеєю, щоб були створені антикорупційні суди, куди за допомогою іноземців набрати сотню принципових людей, дати їм більшу зарплату, цілодобову охорону. Нехай працюють разом з антикорупційним бюро і прокуратурою, виключно по високопоставленим чиновникам, дають дозволу на прослуховування, на затримання, арешт, на виїмку документів, і звичайно виносять вироки в тому числі, про спецконфіскаціі, коли звинувачення сформовано.
Чи справді президент Петро Порошенко повинен був брати участь в підготовці цього законопроекту?
– Ми пропонували йому, щоб він виступив автором законопроекту, по суті, президент має найбільше шансів проводити свої закони через парламент, у нього тут найбільша фракція, і ми хотіли залучити його до роботи над законопроектом, щоб він був і офіційним автором. На жаль, він не прийняв цю пропозицію.
Чому? Можливо, через непрості відносини Порошенко з Андрієм Садовим?
– Ні, тут Садовій ні до чого. Ми були готові відмовитися від авторства взагалі, щоб Самопоміч не згадувалося, щоб це були виключно лаври глави держави, і заслуга глави держави. Ми б просто проголосували і сказали: слава Петру Олексійовичу за це рішення! Правда! Я сам готовий це сказати. Біда в тому, що президент, як ніхто інший розуміє, що створення такого суду може для нього означатиме втрату контролю над судовою системою, який він успадкував від Віктора Януковича, і на жаль, зберігає.
Сьогодні всі судді так чи інакше в руках президента, тому так багато корупціонерів залишилися на своїх місцях, тому що залежність вигідна главі держави, якщо він хоче сам продовжувати корупцію, а якщо продовжує, то це причина чому йому не потрібен антикорупційний суд. На словах він, я думаю, за. Але по факту, це суперечить його корупційним інтересам.