Крім цього, в кінці серпня – початку вересня очікується зростання цін на оренду нерухомості, передає Корупція.Інфо
Популярне: Очі вже на чолі!!! Оприлюднили новий курс валют, коли ви побачите ці цифри, то точно впадете
В Україні вже в наступному місяці очікується плавне зростання долара. Літо – традиційно сприятливий для гривні сезон, але вже у вересні ситуація змінюється. Крім того, на початку вересня очікується зростання цін на нерухомість, голосування парламенту за пенсійну реформу і старт нового навчального року. Сайт "Сегодня" з'ясував, як може змінитися життя українців в наступному місяці.
Старт навчального року по-новому
З початком нового року вчити школярів будуть по-новому. Міністерство освіти опублікувало методичні вказівки. По-перше, вчителі отримують повну свободу в організації навчання. Першокласникам задавати домашніх завдань не будуть. Перші "домашки" будуть з'являтися тільки в другому класі і їх виконання має займати не більше 45 хвилин. У третьому класі час на домашню роботу збільшують до 70 хвилин, а в четвертому – до 90 хвилин.
Традиційну фізкультуру чиновники пропонують замінити на інші рухливі заняття. Наприклад, хореографію або плавання. Перевантажувати першокласників – заборонено. Не можна надавати завдання по додаткових підручниках або робочих зошитах. Більш того, більше не буде "домашок" на вихідні і канікули.
"Неприпустимо перевантажувати учнів завданнями з додаткових підручників, зошитів з друкованою основою: зафарбовування малюнків, складання схем, таблиць, виконання додаткових завдань і вправ, написання домашніх творів тощо", – йдеться в листі відомства..
Педагогам також доведеться обходитися без оцінок в першому класі. Оцінки з другого по четвертий клас дозволяється ставити тільки з природознавства, читання, української мови та математики.
Повинні ввести абонентську плату на газ
У меморандумі з МВФ, який підписали президент, прем'єр, міністр фінансів і голова НБУ, Україна взяла на себе зобов'язання у вересні, до початку опалювального сезону, розділити газовий тариф на дві складові: ціна блакитного палива як товару і вартість розподілу. Фактично, це означає введення абонентської плати на блакитне паливо. НКРЕКП планувала внести абонентську плату до кінця травня цього року. Відповідну постанову вже було прийнято, але після критики з боку прем'єра рішення відстрочили.
Введення оплати за потужність ("абонплати") – питання вирішене законом. Зараз чиновники обговорюють, як її рахувати. Якщо за діючою методикою, яку планували впровадити ще в квітні цього року і яка до цих пір залишається єдиною затвердженою, все залежить від максимальної потужності лічильника, в новій постанові пропонують більш вигідні для споживача умови.
Близько 70% українських сімей використовують газ тільки для приготування їжі. Газова плита споживає в середньому 1,2 кубометр на годину. А пропускна здатність лічильника G1,6 – 2,5 кубометри. Лічильника з меншою потужністю не буває. Тобто українець за старою методикою міг використовувати потужність в 1,2 кубометр, а платити як за потужність в 2,5 куба.
У новій методиці пропонують для всіх, у кого з газових приладів є тільки плита, вважати за потужністю не 2,5 кубометра, а 1,2 куба. Для прикладу, за старою методикою з лічильником G1,6 і газовою плитою довелося б в столиці платити "абонплату" в 29,3 гривень, за новою ще незатвердженої методикою – 11,48 гривень. Так, родина, яка витрачає п'ять кубометрів газу на місяць, зараз платить 34,3 гривні, а за новою методикою буде платити – 41,48 гривню (30 гривень за газ і 11,48 гривень "абонплати").
У вересні курс долара поповзе вгору
Для досягнення прогнозного рівня, передбаченого Мінфіном – 29,3 гривень в середньому протягом року – національна валюта повинна в другому півріччі знецінитися як мінімум до 32 гривень за долар, пояснює аналітик Наталя Мільчакова. Однак такий прогноз можна назвати пісимістичними. Наприклад, в Центрі Разумкова прогнозують курс в районі 27 гривень у другому півріччі, а в Concorde Capital припускають, що в кінці цього року долар коштуватиме 28,5 гривнів. Сама ж Наталя Мільчакова передбачає, що вже восени курс долара буде коливатися в межах 26-28 гривень.
"Ризиком може стати, наприклад, відмова Міжнародного валютного фонду або інших міжнародних фінансових організацій надавати кредити Україні. Іншим ризиком може стати падіння світових цін на зерно, метали і інші експортні товари України, а також падіння світової ціни на нафту, що може негативно вплинути на попит зарубіжних імпортерів на українські товари. Проте яким буде курс восени – реально може знати тільки Нацбанк України, бо гривня дорожчає і дешевшає в основному завдяки політиці, яку Нацбанк проводить на валютному ринку", – розповідає Наталя Мільчакова.У порівнянні з валютами багатьох інших країн, що розвиваються, вважає експерт, гривня малоліквідна і мало цікавить валютних спекулянтів.
Подорожчає оренда житла
За минулий рік ціни на оренду квартир в столиці зросли приблизно на 20%. "Якщо брати 2016 рік, відбулося зростання приблизно на 20%. Але точної статистики немає. Це не фондовий ринок, не всі вносять дані до реєстрів. Потрібно розуміти, що на ринок впливає багато факторів. Припустимо, активніше стала економіка. Вже буде зовсім інший попит, або навпаки", – розповідає представник Асоціації ріелторів України Артур Пилипчук. Як прогнозує ріелтор Максим Бабуряк, в кінці серпня-на початку вересня можливе зростання ще на 20-30%. При чому, після того, як попит спаде, ціни вже не знизяться.
"Ось зараз квартира здається, наприклад, за 5000 гривень. Це, швидше за все, буде бюджетний варіант з не дуже свіжим ремонтом і далеко від центру. Таку квартиру можуть дивитися кілька тижнів, поки знайдеться орендар. В кінці серпня, якщо цю ж квартиру здаватимуть вже за 6000 гривень, її заберуть за день-два", – розповідає ріелтор.
У той же час експерт в сфері нерухомості Едуард Бразас прогнозує, що в кінці серпня ціни можуть зрости на 10%. "До вересня ціни можуть зрости на 10%, я не думаю, що це буде істотно. І так зараз дорожчає комуналка, і орендодавці перекладають ці платежі на орендарів. Якщо людина не зовсім професіонал і виставив якусь зовсім фантастичний "перелік бажань", здати таку квартиру буде складно. Якщо квартира пару місяців простояла, навіть для самого жадібного орендодавця це сигнал, що потрібно знижувати ціну", – розповідає Едуард Бразас.
Ціни на нерухомість залежать від двох факторів – попиту і пропозиції. Пропозиція останнім часом на ринку стабільна. Багато киян, у яких залишалася порожня квартира, здали її ще після першої хвилі подорожчання комуналки. Кількість вільних квартир збільшується на початку літа, коли частина студентів звільняє орендоване житло. Як кажуть ріелтори, найкращий час для оренди нерухомості – "тихий сезон" (з червня до середини серпня). Якщо ж знімати квартиру пізніше, можна потрапити на сезонне подорожчання.
Проголосують пенсійну реформу
У вересні парламент буде в другому читанні розглядати урядову пенсійну реформу. Якщо документ підтримають, нововведення чекають українців, як заявляють в Мінсоцполітики, відразу після прийняття реформи.
У жовтні цього року 5,6 мільйонам українців перерахують пенсії. Більше, ніж на 1000 гривень, розбагатіють 1,1 мільйон пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень можуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень – 460 тисяч. Решті (а це більше 3,5 мільйона українців) пенсію піднімуть від 50 до 700 гривень.
Формулу розрахунку пенсій змінять, а необхідний стаж – підвищать. На даний момент кожен рік стажу при розрахунку пенсії множать на коефіцієнт 1,35. Уряд планує в рамках реформи знизити цей коефіцієнт до 1. Експерти в сфері пенсійного забезпечення пояснюють: в результаті розмір пенсій для тих, хто ще не вийшов на заслужений відпочинок, знизиться як мінімум на 25%. Крім того, зміняться й вимоги для отримання мінімальної пенсії. У наступному році для отримання мінімальної пенсії потрібно мати як мінімум 25 років стажу. Щороку необхідний стаж будуть збільшувати на 12 місяців.
"Податок" для працюючих пенсіонерів в 15% скасують. Зараз приблизно 500 тисяч працюючих пенсіонерів отримують тільки 85% від пенсії. Уряд планує скасувати податок і виплачувати працюючим українцям на "заслуженому відпочинку" повну пенсію. Якщо "податок" дійсно скасують, півмільйона українців отримають пенсію за жовтень приблизно на 17% вище. Наприклад, якщо на даний момент працюючий українець отримує пенсію в 2000 гривень, з першого жовтня її підвищать до 2352 гривень. Справа в тому, що згідно з 47 статею закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", працюючі українці мають право тільки на 85% від заробленої пенсії. Решта – залишається державі. Якщо після зняття 15% у працюючого українця залишається пенсія менше 1870 гривень (150% від прожиткового мінімуму для непрацездатних), виплачувати будуть повну пенсію.