Для уникнення найгіршого сценарію було прийняте рішення провести операцію у Запорізькій області. Спецпризначенці розповіли, як це відбулося і описали сценарій, як ми остаточно звільнимо станцію. 

Головне завдання полягало в тому, щоб штурмом великими загонами спецпризначенців ГУР Міністерства Оборони з використанням легкої піхотної зброї звільнити ЗАЕС і таким чином мінімізувати ризики катастрофи. Мінімальне завдання включало розвідку зручних місць для висадки і просунення вглиб зайнятого ворогом узбережжя, а також здобуття досвіду річкових десантних операцій.

Рейд проводили вночі, човни губились, деякі заливало водою, але зрештою перша група досягла берега.

Групі важливо було довго не виявляти себе, але раптом у небо піднялись 2 ворожі гвинтокрили Ка-52. Це серйозна загроза і для десанту і для човнів, що чекають.

«Було вирішено повернутися, на відході групи відкривали вогонь у напрямку точки висадки, щоб унеможливити переслідування противником», – зазначили розвідники.

Тоді звільнити Запорізьку атомну електростанцію не вдалось, але рейди дали оборонцям чимало оперативної інформації та досвід.

Звернемо увагу, що ЗСУ можуть звільнити Запорізьку АЕС військовим шляхом. За словами британського експерта Шонна Белла, основні ядерні реактори добре захищені і «навряд чи будуть пошкоджені звичайними військовими діями».

«Однак існує безліч допоміжних інфраструктур, таких як системи охолодження та електропостачання, які росіяни можуть використовувати для прикриття будь-якого виведення військ», — пояснює він.

Варіант для України — почати «тотальну атаку» на російські сили, що базуються на АЕС, щоб відбити її, вважає Белл: «Але це ризикує завдати шкоди самій станції і дає Росії можливість звинуватити Україну у будь-якому пошкодженні об’єктів, навіть якщо воно буде спровоковано Росією»

«Замість цього Україна може спробувати оточити АЕС, очистити прилеглу територію, а потім домовитися про безпечний прохід тих російських сил, які залишаються на об’єктах», — припустив Белл.