Завдяки реструктуризацію боргу, переговори про яку веде міністр фінансів України Наталія Яресько з основними кредиторами країни, українцям вдасться уникнути хаотичного дефолту. Про це заявило більшість аналітиків, опитаних агентством Bloomberg.
Яресько минулого тижня порадила власникам облігацій України погоджуватися на реструктуризацію боргу зараз, або вони ризикують отримати великі втрати пізніше.
Ймовірність того, що переговори проваляться, або в країні відбудеться хаотичний дефолт – становить близько 30%, таку цифру вивело агентство Bloomberg, опитавши 21 аналітика.
Українські єврооблігації цього року торгуються нижче 40 центів за долар на тлі розвалу економіки і зниження валютних резервів. Росія, другий за величиною іноземний власник облігацій, відмовилася переглянути свої фонди, що ускладнює Україні можливість досягти угоди з кредиторами до червня і отримати нові кредити.
Масштабна реструктуризація заборгованості України передбачена програмою МВФ. Згідно з програмою, реструктуризація облігацій повинна заощадити Україні $15 млрд протягом найближчих 4 років.
Україна запропонувала власникам її облігацій обговорити скорочення суми основного боргу і купонних виплат, а також продовження строків обігу паперів, і розглядає Росію як одного з учасників переговорів про реструктуризацію боргу. На грудень 2015 року заплановано погашення зобов'язань України перед Росією на суму $3 млрд.
"Росія – це слон у посудній лавці", – сказав Гюнтер Дебер, аналітик Raiffeisen Bank International у Відні. На його думку, Москва зрештою приєднатися до переговорів про борг, тому що "вона не зацікавлена в повномасштабній ескалації у відносинах із Заходом".
Президент РФ Володимир Путін в 2013 році купив українських єврооблігацій на суму $ 3 млрд, щоб підтримати свого союзника, тодішнього президента Віктора Януковича.
"Росія не готова приєднатися до переговорів кредиторів, оскільки її фінансування України було направлено на підтримку бюджету свого сусіда, а не на отримання прибутку, як це робить типовий інвестор", – про це заявила Світлана Нікітіна, помічник міністра фінансів РФ Антона Сілуанова.
Українські бонди з погашенням у 2017 році торгуються на рівні 39% від номіналу, їх прибутковість становить 62,19%. Згідно з інформацією Bloomberg, власники українських єврооблігацій в цьому році втратили 31% своїх вкладень.
Перемир'я на Донбасі, ймовірно, закінчиться, і знову спалахнули бої завадять переговорів про реструктуризацію боргу, вважає Тім Еш, експерт Standard Bank Group Ltd. у Лондоні: "Якщо це станеться до травня, то я думаю, що буде дуже важко укласти угоду з власниками облігацій". Він бачить 60% ризик хаотичного дефолту в Україні.
Некерований дефолт України спричинить за собою подальше ослаблення гривні, ризик банкрутства в банківському секторі, а також скорочення бюджетних витрат, говорить економіст ING по Росії та СНД Дмитро Польовий. Росія, на його думку, не захоче викликати дефолт, оскільки такий крок може ще більше загострити відносини з Європою і США.
"Досягнення угоди – в інтересах всіх сторін, оскільки альтернатива гірше для всіх. Некерований дефолт може стати лихом для України і західних власників боргу країни. Росія втратить $3 млрд, що, звичайно багато, але не катастрофічно", – заявив він