Президентська партія «Слуга народу» завела до Верховної Ради 254 народних депутата. Це перший випадок в історії України, коли одна партія здатна створити більшість. Однак в «Слуги народу» може статися конфлікт між членами партії, і передумови для цього видно вже зараз.
Таку думку висловив політичний аналітик Олександр Кочетков.
Експерт зазначив, що раніше єдиною партією з абсолютною більшістю була одіозна «Партія регіонів», де процвітала корупція і лобіювання інтересів.
«Нічого цього в «Слуги народу» не планують – ні доплат, ні лобіювання, ні пресингу. Зрозуміло, у них підуть розшарування. Вже зараз всередині мегафракції спостерігаються чотири-п’ять різноспрямованих груп, орієнтованих на різні центри прийняття рішень: в Офісі президента, в Раді, в Кабінеті міністрів, а також взагалі у бізнес-середовищі», – заявив Кочетков.
За словами Кочеткова, цілісність президентської партії триватиме недовго.
«Спочатку єдність буде зберігатися за інерцією з побоювання викликати невдоволення президента Зеленського. Але коли депутати за традицією почнуть звертатися до Кабінету міністрів з якимись особистими «проханнями», отримувати відмови, то моментально з’являться скривджені»», – констатував аналітик.
Експерт прогнозує, що нардепів від “Слуги народ”у, які будуть незадоволені позицією керівництва, оперативно будуть підхоплювати інші партії, де процвітає доплата в конвертах.
«Перша криза всередині фракції “Слуги народу” можна очікувати приблизно через півроку, а серйозну кризу майже неминуча через два роки», – підсумував Кочетков.
Нагадаємо, Володимир Зеленський заявив, що готовий розпустити парламент і свою партію «Слуга народу», якщо вони не будуть знаходити компроміс. Про це він сказав в прямому ефірі прес-марафону в Києві, коментуючи інформацію про розкол в партії.
Крім того, Верховна Рада 16 жовтня у другому читанні і в цілому підтримала законопроєкт про припинення відшкодування народному депутату витрат, пов’язаних з виконанням депутатських повноважень, у разі пропуску без поважних причин пленарних засідань Верховної Ради або засідань комітетів. Документ підтримали 265 народних депутатів.
Законопроєкт передбачає, що виплат будуть позбавлятися депутати, які протягом календарного місяця однієї сесії без поважних причин не взяли участь у більш ніж 30% голосувань або у понад 50% засідань комітету, до якого обрані.
Також, за документом, Рада відмовляється від письмової реєстрації депутатів на користь електронної реєстрації перед відкриттям кожного пленарного засідання.