Фармацевти заговорили про зникнення з продажу дорогих, але ефективних препаратів, у МОЗ все заперечують

Аптекарі лякають українців дефіцитом ліків, що насувається. З 1 квітня з продажу, нібито, може зникнути чимало препаратів. Серед причин фармацевти називають систему держрегулювання цін, покликану забезпечити доступність медикаментів для населення, пише Корупція.Інфо

Фахівці вважають, що найбільш ефективні оригінальні ліки можуть зникнути з продажу. Ними почнуть торгувати з-під поли і втридорога, каже президент Фонду допомоги онкохворим дітям Валентина Маркевич.

Популярне: Нові подробиці щодо “дівчинки Садового”, яка різала вени

"Після 1 квітня розквітне тіньовий ринок ліків, на які держава ввела цінове регулювання. Препарати будуть завозити і реалізовувати через онлайн-аптеки, міжнародні організації. Наприклад, під загрозою зникнення сальбутамол для лікування бронхіальної астми, який на 90% дорожчий, ніж референтна ціна в Україні на ліки з аналогічною діючою речовиною", — вважає Маркевич.

Як пояснив відповідальний секретар Національної медичної палати України Сергій Кравченко, референтні ціни на ліки встановлюються шляхом виведення середньої вартості на базі даних про ціни на аналогічні препарати в конкретній формі випуску (таблетки, ампули тощо) і дозуванні. Дані аналізуються за кількома обраними країнами, розташованими по сусідству з Україною (Польща, Словаччина, Словенія, Чехія, Латвія, Угорщина).

"Дані можна брати як по оригінальних патентованих препаратах, так і по їх більш дешевих копіях, так званих генериках", — пояснює Кравченко.

Оператори ринку і експерти б'ють на сполох, вважаючи, що виробники дорогих оригінальних ліків не погодяться знизити ціни під диктовку чиновників і просто не зможуть постачати свою продукцію в Україну. Зокрема, мова йде про препарати будесоніда, сальбутамолу, метформіну, гліклазіда, амлодипіну, бісопрололу, спіронолактону.

При цьому в МОЗ причин для можливого дефіциту в аптеках не бачать.

"Підстав для того, щоб ліки зникали, немає. Наш проект "Доступні ліки" буде починати роботу з першого квітня, виділено 500 млн грн", — заявив раніше заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик.

Відповідно, за словами Маркевич, умовно ліки можна розділити на три групи. Перша — препарати, вартість яких укладається у референтну ціну. Друга група — препарати, ціна яких вписується в максимально допустиму межу націнки в 35%. Третя група — ті, що не вписуються нікуди і, отже, не можуть продаватися в Україні.

"Препарати з націнкою до 35% (відносно референтної ціни) залишаться у продажу. Все, що буде коштувати дорожче, за логікою уряду, має зникнути. Залишки цих ліків аптеки повинні розпродати до квітня, а далі — невідомо, як ці препарати можуть продаватися в Україні. Формально вони будуть під забороною", — каже Маркевич.

Крім того, за її словами, не завжди можна точно визначити референтну ціну ліків.

Як відомо, МОЗ 23 січня 2017 року своїм наказом №53 затвердив реєстр граничних оптово-відпускних цін на 21 міжнародну непатентовану назву ліків, вартість яких буде компенсуватися українцям з бюджету (реімбурсація). Йдеться про препарати для лікування трьох груп захворювань: серцево-судинні (гіпертонія), бронхіальна астма та цукровий діабет ІІ типу.

Порядок регулювання цін і відшкодування їх вартості з бюджету затверджено постановами Кабміну в листопаді минулого року (№862 і №863). Держрегулювання цін було запущено з 1 січня 2017 року, але потім і він, і відшкодування вартості ліків перенесли на 1 квітня. Держава регулює вартість ліків, фіксуючи їх максимальну ціну за допомогою реферування (вибору найнижчої вартості препарату в обраних країнах).