aaa

Посвідчення учасника бойових дій не виходячи з дому. Журналісти дізнались, як працює ця схема та хто допомагає отримати ветеранські пільги так званим "бійцям".

Журналісти 24 Каналу багато разів показували сюжети про так званих "АТО-туристів" — держслужбовців, котрі жодного разу не були на передовій, але отримали при цьому статус учасника бойових дій. Наступна подібна історія сталася у батальйоні "Золоті Ворота".

На відео, яке 24 Каналу надіслали бійці батальйону "Золоті Ворота", хлопці розповідають про звіт їхнього комбата, який він надсилав до управління МВС Луганської області ще у 2014-му році. У ньому йдеться про патрулювання лінії розмежування поблизу Щастя. У списку з 27 людей опинилися семеро тих, кого в батальйоні ніколи не бачили.

Андрій — один із тих бійців, хто почав ставити незручні питання командиру батальйону. Врешті комбат Володимир Проволовський відверто розповів бійцям, як же семеро майорів, підполковників та полковників опинилися у звіті. І сподівався комбат, що бійці зрозуміють його благородні цілі.

У держслужбі у справах ветеранів та учасників АТО підтверджують: ця сімка справді має статус УБД (учасник бойових дій, — 24). Директор департаменту поліції особливого призначення не зміг прокоментувати цю ситуацію, адже зазначені люди у Києві службу не проходили.

Подібні "УБД-туристи" — не рідкість у силових структурах, каже боєць батальйону "Айдар", а тепер — голова спілки ветеранів АТО Кирило Сергєєв. Оскільки документи оформлюють у структурі МВС, домовитись можна з усіма.

Із приблизно 180 тисяч учасників бойових дій, таких "туристів" близько 30-40 %, каже Сергєєв. Статус здобувають за дуже простою схемою: потрібно отримати лист на відрядження в АТО, потім проставити штампи на кількох блокпостах, де зазвичай стоять представники МВС.

Ну а насамкінець — штамп від керівника підрозділу, який воює на передовій. Все це роблять або взагалі не виходячи з офісу, або за кілька днів у тилу зони АТО.

Та найдивніше, що таких "туристів" неможливо позбавити статусу учасника бойових дій, адже на папері все законно. І навіть нові вимоги до отримання статусу "30 днів на передовій" не стане перепоною для мисливців за ветеранськими пільгами. Більше — дивіться у сюжеті.